Поврзи се со нас

Вести

Јосиф, момчето со ретка болест и големо срце – внесе радост во Дневниот Центар

Објавено

на

 

Дваесет и седумгодишниот Јосиф Мишевски од гостиварско Тумчевиште, момче кое води битка со ретка болест, реши да внесе радост и топлина во Дневниот Центар за деца со посебни потреби во Гостивар. Јосиф денес ги посети дечињата згрижени во установата и им подели новогодишни подароци.

Тој е дипломиран фармацевт, но се уште невработен. И покрај тоа се потрудил да го разубави секојдневието на децата и да придонесе за повесела предновогодишна атмосфера.

„Пред се потребно е да се има желба за нешто да се направи, не е важно дали си вработен или не. Се разбира во одреден сегмент финансиите играат клучна улога, но јас изразив воља, љубов, и вложив труд и крајниот резултат беше повеќе од очекуваиот. Изминативе три месеци преку проект на ЕУ бев вклучен како практикант во една фармацевтска компанија од страна на Агенцијата за вработување на Македонија и добивав месечен износ од 5.000 денари. Со дел од парите покривав патни трошоци, а со престанатиот дел долго време размислував што да направам, а тоа да биде корисно и хумано. Се консултитарав со моите најблиски кои беа позитивно изненадени, дури дел од нив од се срце се вклучија и помогнаа за мојата замислена идеја да стане реалност. Во Дневниот Центар, на самиот влез од просторијата се слушна детскиот џагор од децата, ме пречекаа околу 15 –тина деца од различна возраст. Во рацете ги држев поклоните, а тие љубопитно гледаа. Почнав да ги подарувам на секое детенце поединечно, а тие беа пријатни, мили и со сјај во нивните очи. Нивните насмевки ми го стоплија срцето. Можеби јас за момент ги направив среќни, но верувајте тие мене ме направија уште посреќен.“, вели Јосиф.

Момчето, според неофицијалниот регистар е единствениот со болеста ихтиоза во Македонија – ретка болест на кожата. Скромен по природа, едуциран и активен во неколку здруженија на лица со ретки болести, Јосиф со нас ги сподели своите желби за 2018-та година. „За жал се уште талкам од врата на врата, со цел да го искажам мојот проблем, кој веќе е очигледен, да се помолам и да побарам помош, се уште верувајќи во хуманоста и човечноста на луѓето. Но за жал се што добивам е само тапкање по рамо, еден куп зборови и ”ветувања”. Се надевам конечно дека мал зрак на надеж и светлина ќе засветат. Со оглед на тоа дека лек за мојата болест во моментов не постои и тоа е факт, а терапијата која ја користам е симпотамтска. Посакувам во новата година надлежните институции – кои се запознаени и засегнати со мојот проблем конечно да изнајдат решение за мое стапување во работен однос, согласно мојот образовен профил и квалификации кои ги поседувам. Ова што го барам НЕ Е НЕВОЗМОЖНО, напротив истото е ВОЗМОЖНО.  Основните човекови права не треба да бидат нарушени, јас не побарав да бидам товар на општеството, напротив да бидам корисен и да допринесувам за истото. На самиот крај лицата со ретки болести и лицата со посебни потреби континуирано и навремено да ја добиваат нивната терапија. Да нема повеќе доцнење и истата да биде безбедна, ефикасна и квалитетна. Сите да бидеме живи, здрави и среќни“, нагласи Јосиф порачувајќи: Не е важно колку и што ќе дадете. Важно е тоа да биде дадено пред се од се срце и се разбира со многу љубов. Бидејќи среќата и љубовта не се купуваат со пари! Направете некого среќен! 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Верувале или не ?!пред 13 часа

Верувале или не ?!

Гостиварпред 15 часа

Рок до 5 декември за супервештачењето за несреќата кај Ласкарци

Гостиварпред 16 часа

Во Гостивар уапсени две лица и спроведени во затвор

Македонијапред 17 часа

Катастарските услуги поскапени во просек за 25 до 30 % и се на реално ниво, вели Тунџев

Спортпред 18 часа

Натпреварите од СП во Катар од денес во нови термини

Гостиварпред 19 часа

Мајка од Гостивар ја пријавила ќерката за исчезната

Македонијапред 19 часа

Почина неврохирургот Д-р Јовица Угриновски

Гостиварпред 20 часа

Пожарникарите локализираа пожар во куќа во Гостивар

Македонијапред 21 час

Претседателката на судски совет Црвенковска си поднесе неотповиклива оставка

Македонијапред 22 часа

МОН: Дел од новите учебници за основно испорачани, родителите да не се трошат за копирање

Македонијапред 24 часа

Месна индустрија: Ако се укинат давачките на увозните суровини поевтинување на производите за над 10%

Македонијапред 1 ден

Исплата на ноемвриските пензии од утре

Вестипред 2 дена

Наставниците биле под поголем стрес отколку здравствените работници за време на пандемијата

Гостиварпред 3 дена

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 2 недели

Гостивар ќе има Центар за дијаспора, поддршка за иселениците и очекувања за инвестиции

Гостиварпред 7 дена

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Гостиварпред 1 недела

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 4 дена

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Оглас за 3 вработувања во болницата во Гостивар

Гостиварпред 7 дена

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 7 дена

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Гостиварпред 2 недели

По триумфот на „Stage“, гостиварецот Анди патува на Светското првенство во танцување

Гостиварпред 2 недели

Пронајден хероин кај лице од гостиварско

Што, како, каде?!пред 2 недели

„ЈК Травел“ и „СН финансии“ од сега достапни и во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 4 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 1 месец

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 3 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена