Поврзи се со нас

Гостивар

ЈП самостојно ќе менаџира со зонскиот паркинг во Гостивар, цените остануваат исти

Објавено

на

  Со зонското паркирање во Гостивар отсега целосно ќе манаџира Јавното претпријатие за паркинзи, кое за таа цел го откупи соодветниот софтвер. За разлика од претходно, кога системот се манаџираше по принципот јавно-приватно партнерство, веќе нема потреба да се бара приватна фирма, како партнер за управување со системот. Од раководството велат дека тоа е голем чекор и ќе биде од значаен финансиски бенефит, со оглед дека сите пари од зонското паркирање ќе се слеваат во касата на претпријатието, а тие средства понатаму ќе се вложуваат во нови инвестиции и проекти.

  „Новина во менаџирањето со зонскиот паркинг е што претпријатието веќе нема да зависи од некој концесионер. Го купивме софтверот и сите средства што ќе се соберат од користење на паркинг местата, ќе останат во претпријатието.  Што се однесува до цените за зонски паркинг, тие нема да се менуваат.“, информира Беким Челебиу, директор на ЈП за паркинзи и зеленило.

  Недостигот на паркинг-места во Гостивар е проблем кој постои децении. Немањето доволно паркинзи доведува до создавање на гужви во сообраќајот, особено во централното градско подрачје. Надлежните се надеваат дека тоа ќе се надмине со изградба на катни гаражи.

  Во однос на воспоставување поголем ред во сообраќајот, секојдневно продолжуваат активностите на пајак-службата и полицијата за подигнување на непрописно паркирани возила.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Advertisement
  Вестипред 2 часа

  Пожар во албанското летувалиште Ксамил

  Вестипред 3 часа

  Реакција по средбата Заев, Рама, Вучиќ: „Жените се многу повеќе од слуги на мажите“

  Здравје и убавинапред 3 часа

  Чајот и маслото од нане нудат повеќе придобивки

  Што, како, каде?!пред 5 часа

  Монтенегро маркети со нова неделна акција со супер ниски цени

  Гостиварпред 6 часа

  Одлука за старт на постапка за концесионерство за Аква Парк во Гостивар

  Вестипред 7 часа

  Српски Телеком основа компанија во земјава

  Македонијапред 7 часа

  ССМ апелира да се реши статусот на околу 4700 наставници и стручни соработници

  Што, како, каде?!пред 8 часа

  Неверојатни цени само за вас! – Нов Ултра леток на Ултра маркети

  Гостиварпред 8 часа

  Бигорски ќе го одбележи Илинден со Света литургија и Молитва за татковината

  Што, како, каде?!пред 8 часа

  50 % попуст на сите прегледи во Систина Офталмологија Тетово и Гостивар

  Гостиварпред 10 часа

  Расте бројот: 74 нови случаи на коронавирус, 7 во Гостивар

  Гостиварпред 10 часа

  Нападнат фудбалер на улица во Гостивар

  Македонијапред 11 часа

  МТСП: Стечајните работници кои ги исполнуваат условите за надомест со новиот Закон да се пријават во АВРСМ

  Што, како, каде?!пред 1 недела

  Нова „неделна акција со супер ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ: Нова месечна акција со БОНУС поени (16.07.21 – 15.08.21)

  Гостиварпред 2 недели

  Почна официјалниот дел од Галичка свадба 2021, следете го преносот во живо

  Гостиварпред 2 недели

  Претреси и апсења на дилери на дрога во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Во Гостивар лишена од слобода девојка кај која е најден кокаин

  Македонијапред 2 недели

  Отворен привремениот граничен премин Стрезимир – Рестилица

  Гостиварпред 2 недели

  КОНКУРС за поезија од млади автори

  Гостиварпред 2 недели

  Mаж физички нападнал вработена во Службата за брза помош во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Приведен 18 годишник од гостиварско, се сомничи за обљуба на малолетна роднина

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварец ја малтретирал неподвижната сопруга и ја оставал без лекови и храна

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварската полиција одзеде 5 патнички моторни возила заради бучавост

  Гостиварпред 4 дена

  Предлог на Таравари, угостителските објекти во Гостивар да работат плус два часа

  Еден ден со..пред 7 дена

  ЕДЕН ДЕН СО : Трајче Богданоски, професор по физичко и кондиционен тренер

  Спортпред 2 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 2 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 3 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 3 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 6 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 6 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 10 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 10 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 10 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 12 месеци

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 1 година

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  ФОТО ВЕСТпред 1 година

  Априлијада на Gostivarpress.mk (втор дел)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!