Поврзи се со нас

Македонија

Јубилеј 50 години постоење на Меѓународниот фестивал на хорска музика Тетовски Хорски Одзиви-ТЕХО

Објавено

на

Со настап на седум хорови синоќа се одржа првата вечер во рамки на 32. издание на Меѓународниот фестивал на хорска музика Тетовски Хорски Одзиви-ТЕХО. Воедно годинава се одбележуваат 50 години од постоењето на фестивалот кој прв пат се организирал во 1973 година.

Претседателот на ТЕХО, диригентот Ивица Зориќ пред публиката во Центарот за култура „Иљо Антески-Смок“ потсети дека цело Тетово живеело за хорската музика пред пет децении.

-Фестивалот се одржуваше три дена, од 22 до 24 јуни, ете оваа година се поклопија и датумите. Сите членови на хорови кои пристигнаа во Тетово по мое сеќавање престојуваа во домовите на тетовските семејства и затоа велиме дека целиот град живееше за хорската музика. Претходно конкуренција каде да биде хорскиот фестивал, во Битола или во Тетово – па Тетово со своите атрибути и квалитети се наметна и со голема заслуга ја доби таа функција да го организира фестивалот. Во тој период нашите сограѓани имаа чувство и чест да го организираат тој фестивал благодарение на тогашниот градоначалникот Кочо Тулевски, академикот Тодор Скаловски којшто се вложи во фестивалот, Тома Ристовски, културно-просветната заедница и сите ние граѓаните на Тетово се вклучивме во организирање на фестивалот, порача Ивица Зориќ.

Покровител на фестивалот е претседателот Стево Пендаровски кој во видео порака истакна дека низ годините, фестивалот стана автентична платформа за меѓународна промоција на македонските композитори, диригенти и хорови од кои многумина ја започнале својата кариера токму на „ТЕХО“.

На првата вечер настапија детскиот хор „Лале“ и хорот „А капела“ од Тетово, „Гортинија“ од Гевгелија, Македонски камерен хор од Нов Зеланд, хор „Розафа Експрешн“ од Скадар, Албанија, Женски младински хор при Младински културен центар Скопје и Академскиот хор при Студентски културен центар од Ниш, Србија. Во фоајето на Центарот беа изложени плакати, фотографии и материјали од сите претходни фестивали.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Технологијапред 11 часа

Што би се случило доколку светот остане без интернет?

Македонијапред 11 часа

Кривични за злоупотреба на имиња на познати лекари во реклами за чаеви

Гостиварпред 13 часа

Што прво би направиле ако станат градоначалнички на Гостивар? Одговараат советничките Нешковска и Ќироска

Гостиварпред 16 часа

Приведен маж во ПС Гостивар за напад врз поранешната сопруга

Македонијапред 16 часа

За 30 % поевтин роаминг за македонските граѓани со земјите од ЕУ, од 2028-ма година цените се изедначуваат

Гостиварпред 18 часа

Возило удрило во електричен тротинет, гостиварец тешко повреден

Македонијапред 18 часа

До 6-ти ноември трае Конкурсот за поддршка на проекти од културата за 2024 година

Гостиварпред 19 часа

(Видео) Мечка ноќеска се симна во Жировница-Отстрел ќе нема, одобрени превентивни мерки

Вестипред 20 часа

Дваесетина загинати во автобуска несреќа близу Венеција

Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Почина нобеловецот со гостиварско потекло Ферид Мурад

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена