Поврзи се со нас

Гостивар

Кај Стража заловена втора женка рис, се вика Нарциса

Тимот којшто работи на зачувување на балканскиот рис од Македонското еколошко друштво(МЕД)со помош на кафез-замка залови нова единка од реткиот балкански рис во месноста Буковиќ, близу Стража.

Од МЕД информираат дека се работи за здрава женка, веројатно на возраст од 2–3 години, тешка 15 килограми. По фаќањето на рисицата во кафез-замката се презеле стандардни процедури и мерења за утврдување на здравствената состојба на единката, по што рисицата е пуштена на слобода.

„Ова е втора рисица (по Маја, што ја следевме во 2017 и 2018 година) што ќе носи околувратник и ќе биде пратена со методот на радиотелеметрија и GPS-следење. Со ова го збогатуваме нашето знаење за распространувањето на рисот, и за неговите потреби од храна и живеалиште. Рисицата претходно беше снимена лани на истиот локалитет со помош на фотозамки. Таа засега е во добра состојба, а тоа го потврдуваат и првите податоци со помош на следењеGPS-сигнал, кои ни го открија и нејзиниот прв плен по обележувањето – срндак уловен пред 4–5 дена“, изјави Диме Меловски, од Македонско еколошко друштво.

Името на рисицата Нарциса и` го дале ловџии од ловното друштво „Сокол-З“ од селото Зајас.

Од 2010 година МЕД има заловено и ставено околувратник на вкупно осум единки рис, со што се стекнуваат значајни податоци за однесувањето и заштитата на овие животни.

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!