Поврзи се со нас

Рецепти

Какао напиток за уживање

Доколку сте љубители на какао и чоколада, еве еден одличен рецепт за смути напиток полн со антиоксиданси, од кој, ни со боја ни со вкус, нема да бидете разочарани. Во овој рецепт не се додава шеќер, туку единствен засладувач е зрела банана, а наместо кравјо, во подготовката се користи бадемово млеко.

Со овој смути напиток може да го започнете денот, да се наградите себеси после тренинг или да го ублажите гладот на работа.

Состојки:

350 ml бадемово млеко

200 g спанаќ

2 банани

2 лажички какао

1 лажичка чиа семе

¼ лажичка цимет

Сите состојки ставете ги во блендер. Додека мешате, по желба ставете и неколку коцки мраз. Иако овој напиток може да се пие и покасно, сепак највкусен е веднаш после подготвувањето.

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!