fbpx
Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Како да ги измиете пестицидите од овошјето?

Објавено

на

Состојката, којашто постојано ви е при рака е поделотворна од водата за отстранување на пестицидите од овошјето.

Состојката, која сите домаќинки ја имаат во своето домаќинство, натриум –бикаборнат или народно познатата сода бикарбона има небројни примени, а американските научните сметаат дека нејзината употреба во отстранувањето на пестицидите од овошјето е многу поделотворна од водата и од  детргентите за садови.

Резултатите на студијата ги објавиле во магазинот Journal of Agricultural and Food Chemistry.

Научниците уште одмна предупредуваат дека овошјето ги апсорбира пестицидите и дека е можно тие да се отстранат со сода бикарбона. Но никој до сега не истражил, колку длабоко пестицидите навлегуваат во овошјето.

-Први се посветивме на проучувањето за да увидиме колку длабоко пестицидите продираат во овошјето и колку можат тие да се отстранат, вели Лили Хе, научник на универзитетот во Масачусетс и еден од главните автори на студијата.

Таа додаде дека со колегите во експерементите користела органски јаболка и две хемекалии, кои се употребуваат за третирање на овошјето во САД. Едната била тимбентазол, кој ги уништува црвите, а другата фосмет, која ги уништува штетните инсекти.

Го полиле овошјето со дозволена количина на пестициди, во склоп со правилата. Потоа се обиделе да го измијат со обична вода, сода бикарбона и со детергент.

После петнаесетминутно миење со сода бикарбона, речиси сите хемикалии биле отстранети од површината на овошјето, но некои останале длабоко во овошјето. Дури и содата не можела да ги отстрани.

-Кога го јадете јаболкото може да одлучите дали ќе го јадете со или без кора. Истото не можете да го направите кај грозјето или спанаќот, вели Хе.

Постои можност над овошјето да се истури или да се испрска оцет, па потоа да се измие со вода. Оцетот ги уништува бактериите, па може самостојно да се употребува за отстранување на пестицидите.

Друг метод е овошјето да се потопи во вода, морска сол и сок од лимон, најмалку 10 минути.

Хе истакна дека ниеден пестицид не е во потполност поврзан со долгорочното влијание на човечкото здравје, како на пример поголемиот ризик од појава на рак. Сигурно не во мала  количина, која е во рамки на дозволената. Но зборовите, кои во овој контекст се споменуваат, како „сигурност“ и „ризик“, се секако скокотливи.

 

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 3 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 4 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!