Поврзи се со нас

Деца Родители

Како да го подобрите сонот на детето?

Објавено

на

  Повеќето родители знаат дека спиењето е важно за расположението на нивните деца. Возрасните, а особено родителите, генерално го ценат спиењето и добро знаат како тоа влијае на емоционалната благосостојба.

  Според многу истражувања откриено е дека сонот е најголемиот показател за среќа кај децата, а доволното спиење ја зголемува веројатноста дека децата се чувствуваат уште посреќни и поисполнети.

  Пред да почнете да се грижите дали вашето дете спие доволно со оглед на нивната возраст, важно е да запомните дека децата кои спијат добро обично се чувствуваат заштитени и безбедни.

  А еве и начини како да се подобри сонот на детето.

  Детето мора да се чувствува безбедно

  Децата кои се чувствуваат безбедно и заштитено генерално имаат добра емотивна врска со своите родители. Најдете начини да се поврзете со вашето дете секој ден. Поминувајте повеќе време во заеднички активности.

  Редовната рутина пред спиење стекнува добри навики за спиење

  Одредете го времето на спиење според количината на сон што му треба на вашето дете. На пример, децата може да знаат дека ги мијат забите секоја вечер после вечерата, играат игра и потоа читаат приказна со родителот пред да ги легнат во кревет. Овие рутини обезбедуваат чувство на предвидливост што го поттикнува чувството на сигурност и ја намалува анксиозноста кај децата.

  Важна е физичката активност

  Движењето на телото е корисна алатка за поттикнување на спиењето. Помага во користењето на физичката енергија, но исто така е позитивно поврзана со хемијата на мозокот што им е потребна на луѓето за да управуваат со стресот и анксиозноста и да спијат добро. Повеќето градинки и училишта имаат дневна програма за вежбање, но на децата може да им треба и повеќе од она што го обезбедува училишната програма.

  Намалете ја изложеноста на екранот два часа пред спиење

  Во современиот технолошки свет, не е невообичаено децата да поминуваат значително време гледајќи во екраните. Екраните често се наоѓаат во спалните соби, а исто така и екраните од паметните телефони кои испуштаат сина светлина што може да го спречи производството на мелатонин. Производството на мелатонин е неопходен за квалитетен сон.

  Ако вашето дете се чувствува вознемирено, побарајте помош

  Иако истражувањата ја покажуваат важноста од подобрување на навиките за спиење на вашето дете, исто така продолжува да ја нагласува улогата на чувството на сигурност за општото добро. Пред сè, важно е да им се помогне на децата кои се борат со анксиозност, стрес и траума. Ако вашето дете не спие поради анксиозност или траума од минатото, побарајте стручен совет. Контактирајте со вашиот лекар за да одредите што му треба на вашето дете. Професионалната и специјализирана грижа за менталното здравје е најдобра.

  Воспитувањето среќно дете се сведува на комбинација од различни фактори. Добриот сон е само еден од нив.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  АНКЕТА

  По кој модел на настава треба да започне второто полугодие во училиштата?

  Резултати од анкетата

  Advertisement
  Advertisement
  Вестипред 36 минути

  Нови препораки за патување во земјите од ЕУ во текот на пандемијата

  Гостиварпред 1 час

  Во Гостивар пронајдена малолетничка која побегнала од Домот за деца без родители

  Здравје и убавинапред 2 часа

  Го намалува крвниот притисок, го штити срцето – овошје кое според Хомер е дар од боговите

  Вестипред 3 часа

  Возачот е виновен за автобуската несреќа кај Струма, утврдиле бугарските истражители

  Гостиварпред 16 часа

  Во Гостивар повеќето хоспитализирани ковид пациенти се вакцинирани

  Македонијапред 17 часа

  Ковид биланс: 2.341 новозаразен, 21 починат, оздравеле 1.470

  Вестипред 20 часа

  Во Србија рекорд – 19.901 коронавирус случај

  Гостиварпред 21 час

  10 годишно дете е најмладиот пациент на инфективно во Гостивар

  Гостиварпред 21 час

  Во Гостивар и Тетово за три часа откриени 19 брзи возачи на комбиња, автобуси и камиони

  Гостиварпред 22 часа

  Приведен гостиварец кој одзел клуч од возило

  Македонијапред 23 часа

  Почина познатиот композитор и диригент Александар Џамбазов

  Вестипред 24 часа

  Цените на нафтата растат поради тензиите во Европа и на Блискиот Исток

  Технологијапред 1 ден

  Пазарот на криптовалути во надолна линија – Инвеститорите трпат загуби

  Македонијапред 2 недели

  Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

  Гостиварпред 1 недела

  Виктор Угриноски го извади светиот крст од Вардар на Водици во Гостивар

  Вестипред 2 недели

  Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

  Македонијапред 2 недели

  Објавен огласот за помош за сметките за струја на лицата со ниски примања

  Гостиварпред 1 недела

  Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

  Гостиварпред 2 недели

  Сучење на врвката за градскиот крст за Водици во Гостивар

  Гостиварпред 5 дена

  Оглас за доделување на социјалните станови во Гостивар наскоро, најавуваат надлежните

  Гостиварпред 2 недели

  Гостивар: Приведени две девојки, го нарушиле јавниот ред и мир

  Гостиварпред 5 дена

  Компанијата „ALMERO MATTRESS“ од Гостивар добитник на престижна награда од Индустриска Комора на Тирана (CCIT)

  Гостиварпред 1 недела

  Општина Гостивар објави оглас за финансирање на проекти

  Вестипред 1 недела

  Православен празник Водокрст (Водопост)

  Гостиварпред 2 недели

  Под истрага 52 годишник од Гостивар фатен со 4,5 кг. хероин

  Гостиварпред 7 дена

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 7 дена

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 3 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Македонијапред 1 месец

  Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

  Локални избори 2021пред 4 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 5 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 8 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 8 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 8 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 9 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 9 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 12 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 1 година

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена