Поврзи се со нас

Деца Родители

Како да го подобрите сонот на детето?

Објавено

на

Повеќето родители знаат дека спиењето е важно за расположението на нивните деца. Возрасните, а особено родителите, генерално го ценат спиењето и добро знаат како тоа влијае на емоционалната благосостојба.

Според многу истражувања откриено е дека сонот е најголемиот показател за среќа кај децата, а доволното спиење ја зголемува веројатноста дека децата се чувствуваат уште посреќни и поисполнети.

Пред да почнете да се грижите дали вашето дете спие доволно со оглед на нивната возраст, важно е да запомните дека децата кои спијат добро обично се чувствуваат заштитени и безбедни.

А еве и начини како да се подобри сонот на детето.

Детето мора да се чувствува безбедно

Децата кои се чувствуваат безбедно и заштитено генерално имаат добра емотивна врска со своите родители. Најдете начини да се поврзете со вашето дете секој ден. Поминувајте повеќе време во заеднички активности.

Редовната рутина пред спиење стекнува добри навики за спиење

Одредете го времето на спиење според количината на сон што му треба на вашето дете. На пример, децата може да знаат дека ги мијат забите секоја вечер после вечерата, играат игра и потоа читаат приказна со родителот пред да ги легнат во кревет. Овие рутини обезбедуваат чувство на предвидливост што го поттикнува чувството на сигурност и ја намалува анксиозноста кај децата.

Важна е физичката активност

Движењето на телото е корисна алатка за поттикнување на спиењето. Помага во користењето на физичката енергија, но исто така е позитивно поврзана со хемијата на мозокот што им е потребна на луѓето за да управуваат со стресот и анксиозноста и да спијат добро. Повеќето градинки и училишта имаат дневна програма за вежбање, но на децата може да им треба и повеќе од она што го обезбедува училишната програма.

Намалете ја изложеноста на екранот два часа пред спиење

Во современиот технолошки свет, не е невообичаено децата да поминуваат значително време гледајќи во екраните. Екраните често се наоѓаат во спалните соби, а исто така и екраните од паметните телефони кои испуштаат сина светлина што може да го спречи производството на мелатонин. Производството на мелатонин е неопходен за квалитетен сон.

Ако вашето дете се чувствува вознемирено, побарајте помош

Иако истражувањата ја покажуваат важноста од подобрување на навиките за спиење на вашето дете, исто така продолжува да ја нагласува улогата на чувството на сигурност за општото добро. Пред сè, важно е да им се помогне на децата кои се борат со анксиозност, стрес и траума. Ако вашето дете не спие поради анксиозност или траума од минатото, побарајте стручен совет. Контактирајте со вашиот лекар за да одредите што му треба на вашето дете. Професионалната и специјализирана грижа за менталното здравје е најдобра.

Воспитувањето среќно дете се сведува на комбинација од различни фактори. Добриот сон е само еден од нив.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена