fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Како да го прочистите организмот?

Објавено

на

Со оглед на тоа што поголемиот дел од нас имаат нездрави навики кога е во прашање исхраната и физичката активност, неопходно е од време навреме да се направи детоксификација на организмот. На природен начин да се исфрлат отровите од телото, што ќе помогне за подобро здравје и поголем имунитет.

Тоа не значи дека мора да преземете нагли чекори и драстични мерки. Едноставно, одредете си период од дваесетина дена, во кој ќе се ставите на прочистувачки режим. Најпрво, намалете ја количината на храна која досега сте ја внесувале во организмот, особено тестенините, печивата, храната која содржи многу масти и шеќери. Постепено исфрлете  помфрит, пица, хамбургери, чоколади и секакви други слатки. Наместо тоа, консумирајте спанаќ, кељ, зелка, марула и воопшто листест зеленчук со зелена боја. Брокулата, лукот, лимонот, јаболката, зелениот чај, цвеклото, целерот и морковите се исто така одличен избор за детоксификација на организмот. Нека бидат дел од секојдневното мени.

Овие видови храна го стимулираат црниот дроб да произведува ензими кои организмот го чистат од отровите.

Еден оброк може да ви биде домашна супа од зеленчук со малку овесни снегулки. Едноставно се прави, исецкајте разновиден зеленчук, додадете зачини и сварете ја. Ако повеќе сакате крем супи, тогаш сварениот зеленчук може да го изблендирате.

Пијте најмалку 8-12 чаши вода дневно.

Исто така, многу е важно, храната да ја расподелите на неколку помали оброци, а ужината да се состои од овошје.

Кога на ваквиот начин на исхрана ќе додадете прошетки на свеж воздух и физичка активност, детоксикацијата ќе биде комплетна, ќе се чувствувате полесно, поенергично и поотпорно.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!