fbpx
Поврзи се со нас

Магазин

Како да ја победите несоницата?

Објавено

на

Некои луѓе имаат таква среќа да заспијат веднаш штом ја спуштат главата на перница. За други, заспивањето оди тешко, трае со часови, создава нервоза и го мачи целиот организам. Ако сте од тие вторите, наместо да посегнувате по таблети за спиење, обидете се да делувате на природен начин, со промена на навиките и придржување до неколку правила.

-Првото и најважното на кое не учеле и родителите како деца е: секогаш да се легнува во исто време навечер. Така организмот ќе се програмира самиот дека тоа е времето кога треба да мирува и да заспие. Не е лесно и треба време за навикнување, но речиси кај сите кои биле упорни на крај успева.

-Пред да легнете проветрете ја просторијата кадешто спиете. Свежиот воздух ги смирува телото и мозокот.

-Доколку се бавите со физичка активност, никако не го правете тоа навечер. Часовите пред легнување треба да бидат исполнети со друг тип на активности како: читање на книга, гледање ТВ, разговор со домашните.

-Запаметете дека креветот е место за спиење, затоа тргнете ги од таму што подалеку телефонот, таблетот и слично. Едноставно кога легнувате, мислете дека тоа е вашето царство на соништата.

-Од вечера до легнување нека поминат барем 2 до 3 часа. Ако чувствувате глад пред спиење напијте се чаша топло млеко или чај од мајчина душичка.

-За уредување на спалната соба одберете бои кои ве смируваат. Тоа секако се однесува и на постелнината, која мора да биде пријатна и мека.

-Кај некои луѓе тивката амбиентална музика помага за добар сон.

-И на крај испразнете ја главата од разни мисли. Утрото е помудро од ноќта!

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 3 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 4 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!