Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Како да направите ликер од млади ореви: Природен лек за тироидната жлезда и забрзување на метаболизмот

Објавено

на

Постарите сакале и често употребувале ликер од зелен и млад орев. Тие многу добро знаеле дека е поефикасен од многу лекови. Оревите лекуваат најразлични болести, а се исклучително корисни за проблеми со тироидната жлезда, грлото, респираторниот тракт, како и бронхитисот, но и за зајакнување на имунитетот.

Народната медицина го препорачува оревот за лекување на анемија, но и како прва помош при стомачни проблеми и за забрзување на варењето. Сега е вистинско време да се берат млади зелени ореви, најдоцна до средината на јуни и да се направи ликер од нив. Во ова време, зелениот орев пораснал доволно, но е сè уште млад и не формирал цврста лушпа.

За ликерот од млади ореви потребно е:

  • 40 млади ореви
  • 1 кг мед
  • 1 литар ракија

Подготовка:

Исечкајте ги младите ореви, ставете ги во голема стаклена тегла и врз нив додадете 1 кг мед и 1 литар ракија. Затворете со соодветен капак и оставете ја теглата да отстои на сонце 40 дена. Повремено мешајте ја содржината со пластична лажица.

Употреба:

Пијте по една мала чаша ракија од овој ликер секое утро на празен стомак. Оревите се исклучително богати со јод, па се одличен лек за болести на тироидната жлезда. Пред сервирање, малку протресете ги оревите за да се подигне медицинскиот талог.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена