Поврзи се со нас

Занимливости

Како да откриете дали некој ве лаже?

Објавено

на

Понекогаш е многу тешко да се каже дали некој е искрен или не, но за среќа, човечкото тело често испраќа суптилни сигнали кога некој не ја кажува вистината. Како прво, измислувањето лага и вината што таа ја носи често може да предизвика непријатност, која се манифестира на неколку начини:

Голема пауза: Лажењето е прилично сложен процес со кој треба да се справат телото и мозокот. Прво, мозокот треба да произведе вистина која веднаш треба да ја потисне, па мора да измисли лага и да ја пренесе на убедлив начин.

Ова често води до подолга пауза од вообичаената при говорот. Понекогаш, за да се спречи оваа пауза, некој може да не праша „Зошто е важно? Зошто ме прашуваш така, можеш ли да го повториш прашањето?“, наместо да даде директен и отворен одговор.

Очите зборуваат погласно од зборовите: луѓето можат да изразат повеќе емоции со очите од кое било живо суштество, а исто така можат да откријат тајни што некој се обидува да ги сокрие.

Истражувањата покажаа дека кога некој гледа налево, тоа значи дека најмногу се обидува да се сети на претходните настани, но кога очите им се свртени надесно, тоа значи дека размислува „покреативно“ (т.е. веројатно пронаоѓање како да се скрие вистината). Избегнувањето контакт со очите, односно гледањето настрана или на подот, исто така може да биде знак дека некој лаже.

Скратен здив: Сокривањето на вистината предизвикува физиолошки одговор на стрес кај повеќето луѓе, што значи дека механизмот „бори се или бегај“ е активиран: устата почнува да се суши, тие се повеќе се потат, пулсот им се зголемува и нивното дишење станува плитко.

Компензација:  Лажгото често зборува премногу или користи светкави гестови за да се обиде да биде поубедлив. Овој прекумерен говор на телото може да вклучува премногу контакт со очите (често без трепкање) и претерани движења на рацете.

Фиксирано лице: Иако некои луѓе веруваат дека недостатокот на изразување може да им помогне кога лажат, понекогаш ова е најголемиот знак дека всушност нè лажат, бидејќи понекогаш може да се види дека недостатокот на емоции е премногу неприроден.

Криење на лицето: Кога некој лаже, често има силна желба да го сокрие лицето од „публиката“. Ова значи дека тие ќе се потпрат на гестови како што се допирање на носот или покривање на устата со раката.

Самоутешување: Стресот и непријатноста за време на лажењето може да го наведат човекот што лаже потсвесно да се утеши, па може да се лула, да ги прекрсти рацете, да ја допира косата, накитот… Сите ние користиме гестови за самоутешување од време на време, но ова ќе драстично се зголемуваат кога некој лаже.

Микро гестови: Ова се речиси незабележливи гестови или изрази на лицето кои можат да се појават на лицето за само една секунда, толку брзо што тешко се препознаваат.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Вестипред 3 часа

Захарова: Русија ќе нападне британски цели доколку британското оружје го употреби Украина за удар на руска територија

Македонијапред 4 часа

Повеќе можни кандидати за претседател на СДСМ по оставката на Ковачевски

Гостиварпред 4 часа

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 6 часа

Конференција во Гостивар: Треба да се направи се‘ за младите да останат тука

Гостиварпред 7 часа

Болница Гостивар-Пуштено во употреба обновеното невропсихијатриско одделение

Гостиварпред 8 часа

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Спортпред 10 часа

Аталанта го совлада Баер Леверкузен и ја освои Лигата на Европа

Здравје и убавинапред 11 часа

Висок крвен притисок – Тивок, а опасен непријател на здравјето

Парламентарни избори 2024пред 22 часа

„Влен“ објави дека со гласањето во Ларце доби плус еден пратеник

Гостиварпред 4 недели

Физички напади и групна тепачка вчера во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поради дефекти прекин во водоснабдувањето во дел од Гостивар и Бањица

Гостиварпред 2 недели

Вечен помен и слава! Девет години од смртта на хероите Горан и Ненад

Гостиварпред 3 недели

Напад на малолетник во угостителски објект во Гостивар

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати за Врапчиште со обработени 92% од избирачките места

Македонијапред 2 недели

9 мај – Ден на победата над фашизмот

Гостиварпред 4 недели

Фолклорот и традицијата во Гостивар како предвесници на празничната велигденска атмосфера

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати од ДИК за гласањето во Гостивар со обработени 69% од избирачките места

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Првични резултати на ДИК: Гордана Силјановска Давкова 362.682 (40,08%), Стево Пендаровски 180.306 (19,93%)

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена