Поврзи се со нас

Рецепти

Како да подготвите совршен качамак со месо?

Качамакот или бакардан е добро познато традиционално јадење, кое порано се подготвувало почесто, но и во денешно време знае да се најде на семејната трпеза.

Иако, обично се служи со сирење и кисело млеко, ние со вас ќе споделиме рецепт што ќе ги израдува љубителите на месото.

Еве како да подготвите совршен качамак со месо

 

состојки:

 1 л. вода
500 гр. пченкарно брашно

400 до 500 гр. телешко месо

сол

суви пиперки, магданос

подготовка: Во тенџере на оган ја ставаме водата, посолуваме, па пред да почне да врие, го ставаме и брашното, внимателно без промешување. Потоа во средината на брашното со сукалка правиме отвор, дупка, за при вриењето да не се растура формата на брашното. Се вари околу 2 часа на тивок оган. Потоа тенџерето го тргаме од огнот, и со сукалката со кружни движења ги мешаме брашното и водата, се додека не се соединат.

Во меѓувреме, додека се вари брашното, го пржиме месото исецкано на коцки.

Кога качамакот ќе биде готов, одозгора му се истура месото и маслото во кое се пржело. На крај по желба се декорира со суви пиперки или сецкан магданос.

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!