Поврзи се со нас

Вести

Како да постапиме во случај на земјотрес

Објавено

на

Мерки кои треба да се превземат за време на земјотрес

Земјотресите може да траат од неколку секунди до неколку минути и затоа е многу важно да се знае како да се реагира за време на земјотрес затоа што тоа знаење може да помогне да се спречи да настанат поголеми повреди. Еве како треба да се реагира веднаш штом се почуствува земјотрес:

 • Најважниот елемент е да не се создаде паника, да се остане смирен и разумно да се размислува. Веднаш се бара сигурна локација како што се маса, биро и се прилегнува(засолнува) под нив и се заштитува лицето и главата со рацете со цел да се заштити од некои летечки објекти. Ако во просторијата нема мебел ниту пак биро или сл тогаш веднаш се легнува на подот се прекриваат лицето и главата со рацете и се отползува до ќошот од собата. Може да се застане и под касата од врата доколку со сигурност знаеме дека под неа и над поминува некој бетонски носач или столб и секогаш треба да се засолниме што подалеку од прозори или опасни предмети. Се останува внатре се додека тресењето не престане.
 • Да не се користат лифтови или скали за време на земјотрес, истражувањето покажало дека повеќето повреди настануваат кога луѓето се обидуваат да се преместат од една просторија во друга или се обидуваат да го напуштат објектот
 • Ако сме на отворено се останува таму што сме, подалеку од улични светилки, згради, објекти и сл
 • Ако се наоѓаме во автомобил се запира возилото што подалеку од електрични столбови, улични светилки, мостови, надвозници или други потенцијални опасни локации и се останува во него се до престанокот на опасноста. Потоа се продолжува претпазливо и се избегнуваат патиштата, мостовите и надвозниците кои се оштетени за време на земјотресот
 • Ако сме затрупани под урнатините најчесто постои опасност од истекување на различни гасови и плинови затоа не е препорачливо да се пали чкорче кибрит или запалка, да не се движиме наоколу затоа што може да се крене прашина повеќе отколку што е и да се загушиме во самата прашина, да се прекрие устата со некое марамче или парче од облека и да пробаме да чукаме на некоја цевка или на ѕидот за да може спасувачите да не најдат. Може да се користи и свирче ако имаме на располагање. Ако неможиме да направиме ништо од претходното тогаш се почнува да се вика како последно средство затоа што со викањето можеме да вдишиме поголема количина на прашина.

Мерки кои треба да се превземат по земјотресот

 • Се оддалечуваме од објектот на сигурно место и се очекува нов бран на земјотрес кој може да биде и со поголем интензитет од претходниот
 • Се преминува кон давање на помош на повредените лица
 • Се проверува структурното оштетување на објектот и ако тоа е забележливо не се влегува во него
 • Се препорачува да се носат чевли постојано во случај да нагазиме на некој остар предмет или скршено стакло
 • Се исчистуваат сите истурени и извалкани лекови, се собираат сите запаливи средства(бензин, запаливи течности и сл)
 • Се напушта областа ако се осети мирис на плин или друг гас
 • Се исклучува електричната, гасоводбата и други инсталации
 • Се оставаат телефонските линии достапни и спремни за итна употреба
 • Потребна е трпеливост затоа што во зависност од јачината на земјотресот потребни се часови а можеби и денови за да се обнови функционирањето на сите потребни служби
Остави коментар

Leave a Reply

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Занимливостипред 3 часа

Научници тврдат дека можат да го вратат изумрениот тасманиски тигар

Локални избори 2022пред 4 часа

Од полноќ почнува изборен молк

Локални избори 2022пред 6 часа

Шест избирачки места во Маврово Ростуше со помалку од десет гласачи

Гостиварпред 8 часа

Казнети гостиварци кои возеле мотори без кацига и без дозвола

Македонијапред 8 часа

Раководителите на институциите може да ја изгубат работата ако не штедат струја

Македонијапред 10 часа

Поскапува дизелот

Гостиварпред 11 часа

Се‘ е подготвено за прослава на големиот празник Преображение во Гостивар

Вестипред 11 часа

Јапонските власти ги поттикнуваат младите да пијат повеќе алкохол

Гостиварпред 12 часа

Несреќа во Гостивар, повредена малолетничка и 18 годишник

Вестипред 13 часа

Русија бележи пораст од 38 отсто на приходите од извозот на енергенси оваа година, се наведува во владин документ

Гостиварпред 14 часа

Апсење во Гостивар, пронајдени 34 пакувања хероин

Македонијапред 15 часа

Армијата одбележува 30 години постоење

Вестипред 15 часа

Портокалово ниво на опасност, денеска и утре тропски температури

Бизниспред 1 ден

Локални избори 2022пред 4 часа

Од полноќ почнува изборен молк

Што, како, каде?!пред 6 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Македонијапред 2 недели

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 1 недела

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Викенд временска прогноза

Вестипред 2 недели

Загина возач на магистралниот пат Кичево – Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Во Требиште нарушен јавниот ред и мир со физички напад врз две лица

Гостиварпред 2 недели

Охриѓанец измамен за 19.000 денари, пријавил во ПС Гостивар

Гостиварпред 3 дена

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 4 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена