fbpx
Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Како да се ослободите од здодевните мравки?

Објавено

на

Надвор во природата, мравките се корисни и потребни за одржување на еколошка рамнотежа, но во домот стануваат вистински непријател на хигиената и чистотата.

Како да се ослободите од здодевните мравки? Најлесно и наједноставно е да се набави некој хемиски препарат од земјоделска аптека кој ефикасно ќе ги отстрани. Но, постојат и природни состојки, храна и слично кои ги имате дома, а можат да ви бидат од помош против мравките.

Краставици – малку е познато дека мравките не можат да го поднесат мирисот и вкусот на краставиците и бегаат со брзина на светлината од места кадешто го има овој зеленчук. Особено лушпата од краставиците, која за нив е отровна.

Оцет – ефикасен продукт кој секој од нас во секое време го има во кујната. Испрскајте мала количина кадешто се собираат мравките и со гаранција ќе ги снема.

Нане – исто така, нешто што вообичаено им се наоѓа на домаќинките при рака. На местата од кадешто влегуваат во просторијата поставете ситно суво нане, а работа може да заврши и вреќичка за чај.

Цимет – мравките мразат јак мирис, токму таков каков што има циметот.

Креда – или бебешка пудра
Нацртајте линија со креда или посипете бебешка пудра во прав на местото каде што мравките влегуваат во вашиот дом. Талкот што го содржат е отровен за мравките.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!