Поврзи се со нас

Гостивар

Како да се реши сообраќајниот хаос во Гостивар? Гужви по улиците, паркира кој каде сака…

Објавено

на

Состојбата со сообраќајната инфраструктура и можните решенија за надминување на хаосот во сообраќајот беа тема на денешната дискусија што се одржа во Гостивар.

За тоа што треба да се направи за да се намали метежот по улиците и да има послободно движење и на возилата и на пешаците, дебатираа претставници на општината, полицијата, граѓански сектор, младински организации и др.

„Мислиме дека ова е најболна тема моментално, а ситуацијата е особено лоша во летниот период кога доаѓаат печалбарите. Не треба по секоја цена да користиме возила, особено кога се големите гужви, да излеземе пешки, кога е убаво времето да се движиме со велосипед. Гледаме дека секој паркира каде ќе стигне. Меѓу младите има многу такви кои немаат дозволи, а управуваат возила. Проблеми има многу“, истакна Тафа Амети, претседател на Локалниот економско-социјален совет во Гостивар.

Според податоците на подрачје на Гостивар регистрирани се околу 11.000 возила. За ублажување на сообраќајниот метеж беа образложени неколку предлог решенија.

„Како економско-социјален совет предлагаме неколку решенија, меѓу кои се катни гаражи. Тие се почнати со градба, до каде ќе стигнат се‘ уште не знаеме. Потоа, да ја подигнеме свеста за користење што повеќе велосипеди и движење пешки за да го ослободиме сообраќајот. Исто така, предлог до општината е барем до околните села да се обезбеди јавен превоз, да не мора луѓето од таму да доаѓаат со возила во градот“, кажа Амети.

Дискусијата ја организираше АДИ Гостивар во соработка со Младинскиот културен центар Битола во рамки на проект поддржан од Меѓународниот центар Олоф Палме од Шведска.

Низ градските улици и денес владее сообраќајна џунгла. Врнежливото време дополнително го отежнува движењето на автомобилите, се создава метеж и цели редици возила особено низ централното градско јадро.  

 

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Гостиварпред 3 недели

Гостиварецот Гоце Димовски нов директор на Дирекцијата за ТИРЗ

Гостиварпред 4 недели

Дорис Димовска, млада музичка надеж од Гостивар подготвена да ја освојува сцената

Македонијапред 1 недела

Денес се слави Петровден

Регионпред 4 недели

Во Црна Гора се отвора првата плажа за жени со хиџаб

Гостиварпред 1 недела

Викендов 61 издание на Галичка свадба

Гостиварпред 3 недели

Трагедија во Маврови Анови: Починал малолетник откако врз него паднал бојлер

Гостиварпред 3 недели

Повеќе здравствени установи со нови в.д. директори, Танер Хасан на чело на Клиниката за ендокринологија

Гостиварпред 3 недели

Разрешен директорот на болницата во Гостивар, кој ќе биде назначен за в.д.?

Македонијапред 3 недели

МојДДВ продолжува со примена, за Граѓанскaта обврзница ќе треба да се врати довербата во системот-рече Димитриеска-Кочоска

Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 7 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 8 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 8 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 11 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 12 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Огласи за работа:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена