Поврзи се со нас

Вести

Како да спречите прејадување

Објавено

на

Додека уживате во вашата омилена храна се чувствувате блажено, се додека не ви дојде мачина во стомакот. На сите ни се случува некогаш да се прејадеме, но ако тоа ви се случува често може да се претвори во лоша навика.
Обидете се да спречите прејадување со следните совети:

Слушајте го својот стомак

Мозокот е побавен од стомакот. Тоа значи дека вашиот стомак бил преполн уште пред мозокот да даде сигнал дека сте прејадени. Потребно е најмалку 10 до 20 минути за да се почувствувате најадено. Научете да си го слушате својот желудник.

Јадете полека, џвакајте долго

Џвакањето е важно бидејќи му помага на организмот при варењето на храната. Му дава на мозокот време да регистрира ситост, па секој залак џвакајте го најмалку 30 пати.

Спуштете го приборот за јадење после секој залак

Ако постојано ја држите вилушката во рака, побрзо и постојано ќе јадете. Спуштете го ножот и вилушката и посветете се на џвакањето.

Откријте ги своите опасни зони

Наши опасни зони се забавите, филмовите и кујната на баба. Кои се вашите? Можете да направите стратегија како да го избегнете вообичаеното прејадување, или кажете НЕ кога вашата баба по трет пат ќе ви ја полни чинијата. Може да изедете нешто здраво пред да излезете од дома за да не бидете многу гладни. Истражувањата откриле дека ако испиете вкусен пијалак 30 минути пред јадењето, ќе изедете помалку храна.

Водете дневник на исхрана

Понекогаш кога пишувате можете да се чувствувате поодговорни за себе. Ако морате да ја запишете секоја коцка чоколадо, ќе изедете само неколку.

Стратегија за враќање на добар пат

Сите понекогаш скршнуваме од патот, но тоа не значи дека треба да се помириме со тоа и да се откажеме. Ако после излегување во петок вечерта сте изеле голем хамбургер, не значи дека цел викенд треба да се прејадувате.

Скротете ја желбата за храна

Научете да разликувате вистинска глад, и лажна глад предизвикана од емоции како стрес, досада и навика. Не ги лечете своите проблеми со храна. Ако имате желба за нездрава храна, шетајте или дружете се со пријателите, апетитот ќе го снема.

Напијте се вкусен напиток

Според едно истражување, слатките намирници поттикнуваат глад, а солените намирници ја потиснуваат гладта. Истражувањето докажало дека луѓето кои ќе испијат солен напиток пред оброкот, јадат храна со помалку маснотии.

Не правете повеќе нешта истовремено

Истражувањата покажале дека луѓето кои се сконцентрирани на она што го јадат, јадат помалку отколку оние што јадат додека истовремено работат на компјутер или читаат весник. Затоа најдете слободно време кое ќе го посветите само на вашиот оброк.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Притвор за 30 годишник од Гостивар, снимал сексуални односи со девојче и видеата ги чувал во телефон за да ги споделува

Гостиварпред 2 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 1 недела

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Нарушен јавен ред и мир во болницата во Гостивар, приведен е маж

Гостиварпред 4 недели

Утрово уапсен гостиварец за обљуба врз девојче

Гостиварпред 3 недели

„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk со Велко Бобароски, претседател на Здружение на дијабетичари во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Убиени се мечка и две мали мечиња во Жировница

Гостиварпред 2 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена