Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Како домашна инфузија – лута крем чорба

Ако ја подготвите на следниот начин, оваа лута крем чорба ќе ви го освежи целиот организам и ќе проделува како инфузија.

Состојки:

3 компири

1 кромид

3 моркови

1 целер

парче лута пиперка (големината во зависност од лутината)

1 лажичка путер

коцка за супа од зеленчук

2-3 лажички павлака

сол, бибер

Подготовка: Целиот зеленчук добро се мие, се сече на мали парчиња и се вари 15-20 минути. Потоа се блендира, се додава павлаката, подготвената супа со коцката од зеленчук и путерот. Се убаво се меша и повторно се става да се вари, уште 10-тина минути. На крај се додава сол и бибер.

Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!