fbpx
Поврзи се со нас

Деца Родители

Како гледањето цртани филмови влијае врз очите на децата и развојот?

Не е тајна дека децата сакаат цртани филмови, мобилни и се почесто се зборува за негативното влијание на екраните врз развојот и однесувањето на детето. Меѓутоа, како гледањето цртани филмови влијае на очите на децата, развојот и дали има позитивни ефекти?

Објавено

на

  Дали гледањето цртан филм ќе има лош ефект врз видот на детето?

  Се верува дека гледањето телевизија одблиску или држењето на мобилен телефон премногу блиску до очите го влошува видот. Премногу време пред телевизорот или друг екран може негативно да влијае на однесувањето на детето. Сепак, тоа нема да го наруши видот на детето.

  Всушност, ако детето седи премногу блиску до екранот, тоа може да биде знак дека детето не гледа најдобро и дека на детето веројатно му требаат очила. Така, гледањето на цртан филм нема да влијае на видот на детето.

  Како гледањето цртани филмови влијае на развојот на децата?

  Иако гледањето цртани нема да ја расипе визијата на детето, што е со развојот? Некои истражувања покажаа дека премногу време пред екранот негативно влијае на нивното одржување на вниманието. Тие исто така покажаа дека таквите деца имаат поголема веројатност да имаат потешкотии да учат преку слушање.

  Децата го апсорбираат и имитираат однесувањето што го гледаат во нивната околина, а проблемот настанува кога содржината што ја гледаат содржи насилни и негативни сцени.

  Гледањето анимирано насилство може да предизвика агресивно однесување кај децата и возрасните.

  Дали има некои позитивни аспекти од гледањето цртани филмови?

  Секако. Сепак, многу е важно да се најде баланс и паметно да се избере содржината што детето ќе ја гледа.

  Има многу едукативни содржини, а родителите треба да бидат тие што ќе ја проучат содржината пред да му дозволат на своето дете да ја гледа.

  Некои истражувања покажуваат дека децата кои биле изложени на позитивни и едукативни содржини имале подобри резултати од читањето и математиката. Како и речиси се, така и гледањето цртани има свои недостатоци, но и свои предности. Потребно е да се контролира содржината на која ќе бидат изложени вашите деца и да се најде позитивна и едукативна содржина.

  Исто така, потребно е да се ограничи времето поминато пред екран. Не постои анимирана содржина што може да го замени времето на детето со родителите, интеракцијата, забавата со другарчињата и уживањето во играта.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Македонијапред 10 часа

  Утврдени измените за повисоки плати во правосудство и обвинителство

  Вестипред 11 часа

  Влез во Германија без тест и без потврда за вакцинација против Ковид-19

  Македонијапред 14 часа

  Се штрајкува, не се даваат изводи, нервоза кај вработените-Протест на Матичните служби

  Гостиварпред 15 часа

  Од 9 хоспитализирани на инфективно во Гостивар, само 1 пациент е со ковид

  Македонијапред 16 часа

  Мехмедовиќ: Го подготвуваме здравствениот систем за евентуална појава на мајмунски сипаници во земјава

  Гостиварпред 17 часа

  Напад врз полицаец на улица во Гостивар

  Македонијапред 18 часа

  Стојаноска: Талат Џафери да се извини и да поднесе оставка

  Спортпред 18 часа

  Им се случува и во НБА: Прокисна покривот на арената во Далас

  Вестипред 18 часа

  Големи инциденти во Тирана помеѓу навивачите на Феенорд и Рома пред финалето на Конференциската лига

  Македонијапред 19 часа

  Руската православна црква го поздрави признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА од страна на СПЦ

  Гостиварпред 20 часа

  Натпросечно топло време и високо УВ зрачење

  Вестипред 20 часа

  Вартоломеј: Историски момент е отстранувањето на повеќедеценискиот раскол

  Гостиварпред 22 часа

  Прекин на струјата во делови од Гостивар денес и утре

  Гостиварпред 1 недела

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Гостиварпред 1 ден

  ОО СДСМ Гостивар го чествуваше 24 Мај: Светите браќа се клучни личности во македонската историја

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 1 недела

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 1 недела

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 2 недели

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 5 дена

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Гостиварпред 5 дена

  Емотивна средба во гимназијата во Гостивар-Прослава на 55 години матура

  Гостиварпред 1 недела

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Спортпред 1 недела

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Гостиварпред 2 недели

  Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

  Гостиварпред 7 дена

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Спортпред 1 недела

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 1 недела

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 1 месец

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 2 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена