Поврзи се со нас

Деца Родители

Како гледањето цртани филмови влијае врз очите на децата и развојот?

Не е тајна дека децата сакаат цртани филмови, мобилни и се почесто се зборува за негативното влијание на екраните врз развојот и однесувањето на детето. Меѓутоа, како гледањето цртани филмови влијае на очите на децата, развојот и дали има позитивни ефекти?

Објавено

на

Дали гледањето цртан филм ќе има лош ефект врз видот на детето?

Се верува дека гледањето телевизија одблиску или држењето на мобилен телефон премногу блиску до очите го влошува видот. Премногу време пред телевизорот или друг екран може негативно да влијае на однесувањето на детето. Сепак, тоа нема да го наруши видот на детето.

Всушност, ако детето седи премногу блиску до екранот, тоа може да биде знак дека детето не гледа најдобро и дека на детето веројатно му требаат очила. Така, гледањето на цртан филм нема да влијае на видот на детето.

Како гледањето цртани филмови влијае на развојот на децата?

Иако гледањето цртани нема да ја расипе визијата на детето, што е со развојот? Некои истражувања покажаа дека премногу време пред екранот негативно влијае на нивното одржување на вниманието. Тие исто така покажаа дека таквите деца имаат поголема веројатност да имаат потешкотии да учат преку слушање.

Децата го апсорбираат и имитираат однесувањето што го гледаат во нивната околина, а проблемот настанува кога содржината што ја гледаат содржи насилни и негативни сцени.

Гледањето анимирано насилство може да предизвика агресивно однесување кај децата и возрасните.

Дали има некои позитивни аспекти од гледањето цртани филмови?

Секако. Сепак, многу е важно да се најде баланс и паметно да се избере содржината што детето ќе ја гледа.

Има многу едукативни содржини, а родителите треба да бидат тие што ќе ја проучат содржината пред да му дозволат на своето дете да ја гледа.

Некои истражувања покажуваат дека децата кои биле изложени на позитивни и едукативни содржини имале подобри резултати од читањето и математиката. Како и речиси се, така и гледањето цртани има свои недостатоци, но и свои предности. Потребно е да се контролира содржината на која ќе бидат изложени вашите деца и да се најде позитивна и едукативна содржина.

Исто така, потребно е да се ограничи времето поминато пред екран. Не постои анимирана содржина што може да го замени времето на детето со родителите, интеракцијата, забавата со другарчињата и уживањето во играта.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 недела

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 3 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Вестипред 5 дена

Вo Здравствен дом Ростуше дијагностика и интервенции со современа апаратура за пациентите од цел регион

Гостиварпред 3 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 2 недели

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Гостиварпред 2 недели

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Македонијапред 4 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 3 недели

Гостопримството на гостиварци и дали биле подобри домаќини од тетовци?…

Огласи за вработување:

Популарно изминативе 100 дена