fbpx
Поврзи се со нас

Технологија

Како ќе изгледа час по англиски јазик во Јапонија од идната година?

Објавено

на

Јапонците од идната година ќе учат англиски јазик од роботи со вештачка интелигенција. Роботите кои го зборуваат англискиот јазик од идната година ќе станат дел од еден редовен час по англиски јазик во училиштата.

Имено, Јапонците ги бие глас дека се слаби со усниот и писмениот англиски јазик, па Министерството за образование планира да спроведе пилот-проект вреден 2 милиони евра кој би требало да им помогне за решавање на овој проблем.

„Роботите со вештачка интелигенција кои се веќе на пазарот имаат разни функции. На пример, можат да го проверат изговорот на англиските зборови кај учениците, што понекогаш им е тешко и на наставниците“, вели еден функционер од јапонското министерство за образование за АФП.

Јапонските училишта традиционално имаат проблеми со наоѓањето квалификувани наставници по англиски јазик.

Но роботите нема да бидат единствената мерка, на пример, учениците ќе добијат и апликации за таблети и мобилни телефони со лекции од изворниот говор на англискиот јазик.

Пилот-проектот ќе опфати околу петстотини ученици.

За две години Јапонија ќе почне да применува нов курикулум кој ќе бара со изучување на англиски јазик да се почне на 10-годишна возраст.

Според моменталниот курикулум, учениците почнуваат да го изучуваат англискиот јазик на 12-15 годишна возраст.

 

Во соработка со Е наука

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 7 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 4 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!