Поврзи се со нас

Вести

Како ќе се надополнуваат часовите во основните и средни училишта?

Надлежните ќе ги разгледуваат законските можности за надополнување на изгубените часови од наставата, додека трае прекинот поради заштита од коронавирус.

Министерот за образование Арбер Адеми рече дека училиштата навреме ќе бидат известени што ќе треба да преземат во тој правец.

„За основно образование имаме две опции. Школската година не мора да заврши на 10 јуни, може на 11, 12, 13 итн. Втората опција е подготвување на скратени наставни програми. Пред да се определиме за која било опција, треба да се измени и дополни годишниот календар за организирање на настава. Така што образовните институции ќе бидат благовремени известени од нашата страна. За средните училишта имаме закон од порано, може да се организира наставата за време на викенди или со скратени програми.“, изјави министерот.

При објавување на мерката затворање на училиштата и градинките, вчера министерот за здравство Венко Филипче аплеираше до родителите да не ги носат децата по игротеки, да избегнуваат групирања за доследно да се испочитуваат превентивните мерки.

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!