Поврзи се со нас

Македонија

Како ќе учат од дигитални учебници децата кои немаат ИТ уред?

Објавено

на

  Министерката за образование и наука, Мила Царовска излезе со одговори на неколку прашања врзани со воведувањето на дигиталните учебници, кои според неа биле најчесто поставувани од родителите. Во продолжени ги пренесуваме прашањата и одговорите.

  Немаат сите деца пристап до електронски уреди, како ќе учат?

  Доколу од било кои причини некој ученик не е во можност да ги користи електронските учебници, училиштата имаат должност да ги испечатат и во хартиена форма да им ги доделат книгите, што значи материјалите за учење ќе му бидат достапни на секој ученик.

  Понатаму, секое училиште ќе има обврска да обезбеди потребната количина ИТ уреди. Тие ќе се даваат на користење на учениците кои не поседуваат електронски уред за употреба на дигиталните учебници. Ова значи дека државата ќе биде одговорна секое дете да има пристап до уред. Согласно податоците со кои располага МОН добиени од училиштата, над 90% од учениците во моментов се вклучени во онлајн настава, односно имаат соодветна ИТ опрема. Недостигот на електронски уред е предизвик за околу 4000 ученици од сите одделенија и оваа бројка ќе ја сведеме на нула за многу кратко време.

  Заштедата на средства по основ на печатење на учебници, ќе се реалоцира за поддршка на општините за набавка на електронски уреди токму за овие ученици, односно за учениците од социјално загрозени семејства. Учениците од прво до трето одделение секако ќе добиваат хартиени учебници, бидејќи токму тоа е период во кој децата го развиваат односот кон книгата. Лектирите и натаму остануваат во печатена форма.

  Децата ќе поминуваат премногу време пред компјутер што ќе им штети, зошто да се прави ова?

  Прво, реформата предвидува повеќе време поминато на училиште, имајќи предвид дека нашите ученици минуваат 900 часови помалку на училиште отколку учениците од развиените земји. Идејата е децата да ја совладуваат наставната материја во училница, преку интеракција со наставниците, а помалку да работат дома со родителите или на компјутер. Учебниците треба да им послужат само за потсетување на веќе поминатата материја. Второ, новите материјали за учење ќе наметнат учење со разбирање наместо фактографско учење. Тоа значи дека содржината се намалува, а се посветува внимание на квалитетот на податоци и факти кои се лесни за помнење и применливи во секојдневието. Учениците полесно ќе учат, а со тоа и помалку време ќе треба да поминуваат во учење.

  Трето, новите генерации растат во дигиталната ера на ИТ технологијата која е составен дел од животите на најголем дел од нив. Користењето на таа технологија за учење, пребарување и истражување е всушност многу голема придобивка. Ова ќе значи градење на добар однос со технологогјата и интернетот, но и учење тие да се користат за продуктивни цели. Децата секако ги користат компјутерите и ИТ уредите за игри и социјални мрежи. Времето поминато во учење на компјутер е подобро поминато време.

  Потребно е паралелно да има и хартиени и електронски учебници за децата да не го изгубат односот кон книгата

  Децата од прво од прво до трето одделение ќе имаат печатени учебници токму за да го створат односот со книгите. Лектирите исто така остануваат во печатена верзија во сите одделенија.

  Не постои ограничување за печатење на учебниците, кој сака може да има испечатен учебник и тоа да го направи самостојно или тоа да го направи училиштето. Воопшто не се огранучува употребата на печатените учебници туку се дава дополнителна можност и ресурс за дигиталното време.

  Учениците во некои училишта немаа основни услови и реновирани училници, зошто се брза со дигитални учебници?

  Реформата ќе се спроведува со буџет од 21 милион евра од кој голем дел е токму наменет за реконструкции и подобрување на условите во училиштата. Сепак, сите процеси и реформи треба да одат паралелно за нашите ученици да не заостануваат зад своите врсници од развиените земји. Затоа, максимално се посветуваме на подобрување на сите аспекти на образованието како инфраструктура, така и унапредување на програмите, дидактичките материјали и обезбедување обуки за наставниците.

   

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Advertisement
  Занимливостипред 15 минути

  Какво значење има копчето „Power“ ?

  Македонијапред 3 часа

  Мал процент од вакцинираните со две дози се заразиле со коронавирус

  Рецептипред 3 часа

  Мусака со сирење, нема промашување со овој рецепт

  Македонијапред 12 часа

  Вакцинација против ковид и во домашни услови, закажување од понеделник

  Гостиварпред 13 часа

  Саботна контрола во Гостивар: „Летаат“ возачи – „летаат“ казни

  Македонијапред 20 часа

  Нови 37 случаи на Ковид-19, оздравени десет пациенти

  Гостиварпред 20 часа

  Приведен дилер од Гостивар

  Гостиварпред 22 часа

  Превентивна акција на полицијата во Гостивар за поголема безбедност на пешаците, велосипедистите, мотоциклистите

  Еден ден со..пред 1 ден

  ЕДЕН ДЕН СО : Трајче Богданоски, професор по физичко и кондиционен тренер

  Здравје и убавинапред 1 ден

  Намирница полна со протеини и одлична за нашето здравје

  Спортпред 2 дена

  Свечено отворени 32. Летни Олимписки Игри

  Гостиварпред 2 дена

  Владиката Јосиф го посети гостиварскиот муфтија Сабахудин еф. Зендели

  Гостиварпред 2 дена

  Бројот на заразени се зголемува, денеска регистрирани 36 случаи, во Гостивар двајца нови

  Што, како, каде?!пред 2 дена

  Нова „неделна акција со супер ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

  Што, како, каде?!пред 1 недела

  МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ: Нова месечна акција со БОНУС поени (16.07.21 – 15.08.21)

  Гостиварпред 1 недела

  Почна официјалниот дел од Галичка свадба 2021, следете го преносот во живо

  Гостиварпред 2 недели

  Приведена жена која извршила кражба во продавница во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Загина велосипедист во несреќа на патот Стража-Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Злато за Марија од Гостивар на Меѓународен натпревар по астрономија и астрофизика

  Гостиварпред 1 недела

  Претреси и апсења на дилери на дрога во Гостивар

  Македонијапред 1 недела

  Изгласан Законот за изградба на автопатите Тетово – Гостивар, Струга – Ќафасан и Прилеп – Битола (ПВТ)

  Гостиварпред 2 недели

  Уапсени три лица во Гостивар поради дрога и кражби

  Спортпред 2 недели

  Бирол Топчиу се врати на клупата на ФК Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Во Гостивар лишена од слобода девојка кај која е најден кокаин

  Гостиварпред 2 недели

  Таравари:Би прифатил кандидатура, но лично немам желба – Бејта:Без мотивација не може да се биде добар градоначалник

  Гостиварпред 2 недели

  Се‘ повеќе граѓани во Гостивар користат електрични тротинети, полицијата потсетува на правилата

  Спортпред 2 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 2 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 2 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 3 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 5 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 6 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 9 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 10 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 10 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 11 месеци

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 1 година

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  ФОТО ВЕСТпред 1 година

  Априлијада на Gostivarpress.mk (втор дел)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!