Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Како ментално силните луѓе го држат стресот под контрола

Објавено

на

Во денешно време стресот е честа препрека на успехот во работата. Токму поради тоа потребно е да се научи како ефикасно да се управува со стресот. Еве неколку начини на кои ментално силните луѓе го држат стресот под контрола.

1. Го ставаат својот проблем во перспектива

Што е поголема изложеноста на стрес повеќето луѓе стануваат се` повеќе исфрустрирани и преокупирани со негативни мисли. Ментално силните луѓе не му допуштаат на стресот да преовлада со нив, барем не по секоја цена. Тие ги потиснуваат негативните мисли во една реална рамка за да го здржат стресот во соодветната перспектива, сметаат стручњаците.

2. Се уверуваат во позитивен исход

Самодовербата е клучната карактеристика кај ментално силните луѓе која им помага да функционираат и покрај стресот. Наместо негативни мисли и изјави од типот “не можам повеќе да се носам со проблемот“, тие себесеи често се уверуваат во спротивното.

3. Се фокусираат на она што можат да го имаат под контрола

Некои работи се надвор од наша контрола и за некои луѓе тој факт е стресен само по себе. Луѓето кои се ментално силни знаат која е нивната должност. Тие сета своја енергија ја усмеруваат во активно решавање на проблемите и не губат сила на работи на кои не можат да влијаат.

4. Свесни се што е изворот на стрес

Идентификацијата на стресот е првиот чекор кон неговото совладување. Ментално силните личности се свесни за причините за стрес, односно за настанот или ситуацијата за која проценуваат дека го загрозува нивниот или животот на, за нив, важни луѓе. Токму поради свесноста ментално силните луѓе знаат да ги прилагодат своите активности и животниот стил во ефикасна борба против стресот.

5. Си поставуваат здрави граници

Ментално силните личности избегнуваат да си поставуваат силни емоционални и психолошки граници и превземаат одговорност за своите постапки. Тие не ја префрлаат вината кај другите и усвојуваат здрави граници што значи дека бараат разговор кога им е потребен и дека ги превземаат самостојно сите чекори за да ги задоволат своите потреби.

6. Го поминуваат времето опкружени со позитивни луѓе

Поддршката од околината е важен дел од борбата со стресот и поради тоа ментално силните луѓе времето најчесто го поминуваат во позитивна околина. Ако се опкружени со песимисти тоа ги зголемува шансите негативните мисли силно да им се одразат.

7. Им даваат приоритет на своите задачи

Времето, веројатно е најценетиот ресурс со кој располагаме и тоа ментално силните личности го разбираат. Тие не ги избегнуваат активностите кои ги прават незадоволни туку прават приоритети за да се фокусираат на најважните работи кои ги работат.

8. Не забораваат да се забавуваат

Еден од најдобрите начини кој го победува стресот е планирањето на слободното време кое можете да го искористите за било каква активност која ве опушта, од дружење со семејството и пријателите до уживање во омиленото хоби. Ментално силните луѓе тоа добро го знаат па покрај стресот и проблемите посветуваат доволно време за одмор и забава.

9. Користат здрави начини за соочување со стресот

Повеќето луѓе настојуваат стресот да го надминат со алкохол, кофеин и храна. Ментално силните луѓе, од друга страна, настојуваат да го пребродат стресот со поздрави активности како што се медитација или прошетка во природа. Здравиот начин на живот е клучна ставка во борбата против стресот и поради тоа настојувајте да спиете доволно, да се храните здраво и да започнете со некоја физичка активност. Така ќе ја зголемите својата отпорност на стрес.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 26 минути

Субвенции за покачување на платите во приватниот сектор за 3.000 до 10.000 денари

Вестипред 58 минути

Православен празник во спомен на Светиот апостол Матеј

Занимливостипред 13 часа

Расположението се менува и под влијание на боите

Гостиварпред 16 часа

Матевска: Ние сме единствена земја во светот каде пензионерите протестираат, не се издржува!

Македонијапред 17 часа

Од 1.500 до 3.000 денари месечно државна помош за пензионерите со ниски пензии

Македонијапред 18 часа

Антикризни мерки: За ученици по 20/30 евра месечно, за студенти ваучер за превоз…

Македонијапред 19 часа

МВР трага по 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје, објавени фотографија и опис

Македонијапред 21 час

ДЛ: Во четврток ќе се празнува среќата, ќе се слави музиката од 1990-те и 2000- те, ќе се потсетуваме на едно убаво време!

Македонијапред 22 часа

Повлечена пакувана вода ризична за луѓето

Животпред 4 недели

Дворот на Василески во Гостивар е рај за очи и душа! Уникатно катче кое дише со љубов и внимание

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Пензионерите во Гостивар учеа како самостојно и безбедно да користат интернет

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 4 недели

ОВР Гостивар лиши од слобода 3 лица под сомнение за дивоградба

Гостиварпред 6 дена

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена