Поврзи се со нас

Магазин

Како може да се заштеди на гориво?

Објавено

на

Цените на горивата последните недели растат, а ценовното движење на светскиот пазар на нафта е тешко да се предвиди. Затоа, заштедата на гориво може да биде многу важна за возачите.

Со најновото поскапување на цените, литар дизел на бензински пумпи чини 67.5 денари, а бензинот 75,5 денари.

Овој трошок може многу да се намали, а еве и неколку корисни совети како да ја намалите потрошувачката.

  • За да заштедите гориво, се препорачува кога возилото достигне 2.000 вртежи во минута, да се смени со поголема брзина. Без оглед на тоа што возачите немаат таква навика, со брзина од 50 км / ч возилата можат да бидат и во четврта брзина, а во зависност од видот на моторот дури и во петтата.  Дополнително, ако возилото е во четврта брзина, а не во втората со споменатата брзина, потрошувачката на гориво се намалува за дури 50 проценти.
  • Исто така, не треба да возите побрзо од 130 км / ч на автопат, додека исто така ве добро е да се ослободите од сите непотребни работи во автомобилите што ја зголемуваат тежината, а со тоа и потрошувачката ќе се намали.  Ако возите 120 на автопат наместо 140 км / ч, можете да ја намалите потрошувачката до 15 проценти.
  • Дополнителни 100 килограми во возилото ја зголемуваат потрошувачката за 0,3 литри, а истото важи и за додатоците како што се кутии за покриви и држачи за велосипеди кои ја нарушуваат аеродинамиката на автомобилот и ја зголемуваат потрошувачката на гориво.
  • Последно, но не и најмалку важно, 0,2 бари надуени гуми ја зголемуваат потрошувачката на гориво за десет проценти. Проверете ги спецификациите на вашето возило и надујте ги гумите точно до пропишаниот притисок.
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 2 дена

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Гостиварпред 5 дена

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Македонијапред 3 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Популарно изминативе 100 дена