Поврзи се со нас

Занимливости

Како настанале имињата на главните градови на некогашната СФРЈ

Објавено

на

  Љубљана, Загреб, Сараево, Белград, Подгорица, Скопје, се главни градови на независни европски држави, некогашни членки на Социјалистичка Федеративна Република Југославија – СФРЈ. Нивното потекло и развој ги следат многу легенди, природни катастрофи и војни. Ќе ви пренесеме интересни факти поврзани со потеклото на нивните имиња.

  Сараево

  Името на главниот град на Босна и Херцеговина, според легендата, потекнува од кованицата Сарај Оваш, што значи двор и поле околу дворот. Сараево понекогаш се нарекува „Шехер“, име кое на градот му го дал неговиот основач Иса-бег Ишаковиќ. Туркизмите на српско-хрватски јазик, го забележа следново на темата за потеклото на зборот Сараево: Зборот е создаден по моделот на Смедерево, Краљeво, Попово, Миријево, Трново итн. Турското име за Сараево е Сарај-Босна, но во една од најстарите босански документи, во вакуфите на Мустај-бег Скендерпашиќ од 1517 година, Сараево се нарекува и Сарај-оваси, буквално: Сараевско поле …

  Љубљана

  Историчарите не се согласуваат кога станува збор за потеклото на името Љубљана. Изворот, тврдат некои експерти, треба да се бара во зборот љубена, други веруваат дека тоа е старото божество Лабурус, а трети тврдат дека зборот потекнувал од латинскиот израз за реката што поплавува, алувиама. Некои пак мислат дека доаѓа од германскиот Лајбах – млак поток. Под денешното име, градот се споменува во 1144 година (како Лајбах) и 1146 година (Лувигана). Во 1220 година добива статус на град, а денес е еден од најубавите престолнини на Европската унија и носител на титулата зелена престолнина.

  Белград

  Сингидунум, Сингидон, Алба Грека, Бели град, Белград, се само некои од претходните имиња за главниот град на Србија. Скордиси, келтско племе, се населиле на територијата на Белград во 279 година пред н.е. Неговото првобитно име било Сингидунум. Се верува дека името потекнува или од зборот дунум што значи рид или од дин т.е. град. Скордистите, како што се претпоставува, го добиле своето име од планината Скордус планината – Шар планина. Во третиот век, овој град добил статус на римска колонија.

  Србите го населувале во VII век и го нарекле Белиот град. Името како такво се споменува во византиските анали на царот Лав V од Ерменија (813 – 820) заедно со имињата Сингидон и Алба Грека. Така го викале Византијците, а ги користеле и имињата Белаградон и Белеградон. Словенкото име Белград за прв пат се споменува во пишан документ на 16 април 878 година, во писмо од папата Јован VIII до бугарскиот принц Борис.

  Загреб

  Според легендата што се пренесува од генерација на генерација, главниот град на Хрватска го добил името по глагол, изречен во невообичаено обична ситуација. Имено, стариот бан, уморен и жеден, издал наредба на една девојка по име Манда да му донесе вода од извор. „Мандо, душичке заграби“, биле неговите познати зборови. Името Загреб е добиено од заграби, а по девојчето од митот, изворот на плоштадот Бан Јелачиќ, кој им служи на загрепчаните за водоснабдување, го носи името Мандушевац. Постојат некои други, помалку познати теории и легенди за потеклото на името на хрватската престолнина.

  Така, се наведува дека името потекнувало како извод од глаголот загрепсти, односно закопување.

  Третата теза го поврзува името Загреб, со старото хрватско име за крајбрежјето б (е) рег. Овој термин се користи и денес во областа Крачиќ. Латинскиот збор – Заграбија, сугерира дека е локацијата каде е градот бил градот била утврдена уште во средниот век.

  Скопје

  Скопје датира уште од пред-античкиот период. Овој град имал стратешко значење во античкиот период, кога бил познат како Скупи. Најстарите сведоштва и археолошки пронајдоци тврдат дека Скопје е населен уште од 4000 г.п.н.е.[3] Скопје за првпат во документи се споменува од Клавдиј Птоломеј под древното име Скупи. Името Скупи (колиба, засолниште, стреа) за првпат се јавува кај пајонското племе Агријани (Граи), кои живееле на овие простори.

  Според историските податоци, во времето на императорот Октавијан Август, од 13 до 11 година пред нашата ера, Скупи од логор (каструм) на двете македонски легии – 5-та македонска и 4-та скитска легија прераснал во град.

  Ископувањата од стариот град Скупи се наоѓаат во областа Зајчев рид над устието на реката Лепенец во Вардар, денешното село Злокуќани. Скупи бил главен град на тогашната Дарданија. Во византиските документи, градот Скопје се нарекувал Скопја, а Словените го нарекувале и Скопие или Скопје. Во 1392 година, градот бил освоен од Турците и го добил името Ускупу (Ускуп).

  Подгорица

  Пред Подгорица, на нејзината територија, постоеле населбите Дукља, Бирзиминиум и Рибница. Името Подгорица доаѓа од местоположбата на градот — тој е опколен со планини. Овој град бил познат и како Дукља во предримското и римското време. Во средниот век името на градот било Рибница, а во периодот од 1945 до 1992 Подгорица се нарекувала Титоград.

  Сподели на:
  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Локални избори 2021пред 49 минути

  Во избирачкиот список за Општина Гостивар вкупно 81.083 гласачи

  Локални избори 2021пред 3 часа

  Во Гостивар за гласање пријавени се 146 болни и немоќни, гласачи во карантин нема

  Вестипред 4 часа

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 4 часа

  Обвинителството бара притвор за гостиварец поради семејно насилство

  Македонијапред 5 часа

  Поради дупка длабока 10 метри затворен за сообраќај патот Дебар – Маврово

  Локални избори 2021пред 17 часа

  Завршен митинг на ДУИ: Ќе го вратиме Гостивар на вистинскиот пат

  Локални избори 2021пред 17 часа

  ДПА одржа завршен изборен митинг во Гостивар

  Гостиварпред 20 часа

  ОВР Гостивар лиши од слобода лице заради напад врз татко и син

  Гостиварпред 23 часа

  Ковид: Новозаразени 413, оздравени 309 – 28 годишно лице меѓу починатите

  Локални избори 2021пред 1 ден

  Димовски: Ќе се залагам за максимални европски стандарди за слепите лица во Гостивар

  Гостиварпред 1 ден

  Уапсен гостиварец кој ги нападнал сопругата и ќерката

  Македонијапред 1 ден

  Врнежите добредојдени за земјоделството, од идната недела оптимални услови за дособирање на родот

  Што, како, каде?!пред 1 ден

  Нова неделна акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

  Вестипред 4 часа

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварка злоупотребила положба и извадила над 500.000 денари од апарати

  Гостиварпред 2 недели

  Приведен сопственик на локал пред влезот на Гостивар, не се почитувале протоколите

  Технологијапред 2 недели

  Од 2024 година телефоните нема да се продаваат со полнач во кутијата

  Деца Родителипред 1 недела

  Когнитивен тренинг за деца во Гостивар и во Скопје со Слаѓана Анѓелкоска-доктор по психологија

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Гостиварпред 2 недели

  Ќе си платат 250 евра казна – во Гостивар фатени 4 лица кои возеле без дозвола

  Гостиварпред 2 недели

  Претрес во стан во Гостивар – најдени хероин, метадон…

  Локални избори 2021пред 2 недели

  ДУИ со прес пред ВМРО-ДПМНЕ: Го нарекоа Таравари неспособен, а сега им го нудат на своите гласачи

  Гостиварпред 2 недели

  Уапсен гостиварец баран со потерница за затворска казна

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: Ќе ги тргнеме казината од центарот, Гостивар ќе биде град на радосни семејства

  Гостиварпред 5 дена

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Димовски: Мојата цел е Гостивар да биде град за достоинствен живот на сите

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 1 месец

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 4 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 5 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 12 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!