fbpx
Поврзи се со нас

Магазин

Како навистина настанува хроничниот замор?

Објавено

на

Научниците откриле дека луѓето кои патат од синдром на хроничен замор имаат зголемен број на седум одредени видови на бактерии во цревата. Откритието може да доведе до насочена дијагноза и вистински начини при лекување на болести. Синдромот на хроничен замор е болно нарушување. Заморот и другите симптоми кои се предизвикани, резултираат неспособност на лицето да учествува во секојдневните активности.

Иако болеста, често се јавува од лупус, мултиплекс склероза и некои видови карцином, не постои третман или сигурен начин за дијагностицирање на состојбата. Кај некои пациенти, најчесто кај жените трае со години. Порано се сметаше дека болеста е имагинарна, но научниците конечно ја сфатија сериозно.

Новото истражување, објавено во списанието Microbiome, открива дека лицата кои патат од синдром на хроничен замор, имаат абнормални количини на одредени цревни бактерии, чие ниво варира, зависно од степенот на сериозноста на болеста.

“Со идентификување на овие специфични бактерии и сознанието дека се вклучени во болеста, ние сме еден чекор поблиску до точната дијагноза и целните терапии”, вели лидерот на студијата Јан Липкон од Универзитетот во Колумбија.

Примероците од крв и столица на видови бактерии, се земени од 50 пациенти, и контролно од 50 здрави лица. Кај болните лица, седум цревни бактерии се покажале тесно поврзани со синдромот на хроничен замор, затоа прецизна дијагноза може да се предвиди на основа на присуството на сите седум видови во цревата.

 

Во соработка со Е наука

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 6 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!