Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Како постот влијае на нешето здравје и кои се неговите предности?

Објавено

на

Од 2-ри март, голем број православни верници почнаа да се придржуваат до правилата пропишани со велигденските пости, најдолгиот од четирите големи пости во православието.

Ова се смета за најстрог пост, бидејќи исхраната најмногу се базира на вода, но важно е да се знае дека постот не е само откажување од храна. Најважното правило на постот е воздржување од лоши мисли и дела, како и зајакнување на духовноста.

Покрај религиозното значење, постот има и позитивни ефекти врз човековиот организам, бидејќи со откажување од одредени намирници, телото се прочистува, односно се детоксицира организмот.

Зошто постот е добар за здравјето?

Благодарение на специјалниот начн на исхрана на која се заснова постот, може да се спречат разни болести кои се јавуваат како резултат на неурамнотежена исхрана. За време на постот, телото се чисти од токсините кои ги внесуваме со секојдневната исхрана.

Ова се случува затоа што телото ги користи складираните енергетски резерви во телото. Иако се користат постоечките резерви на енергија од организмот, а не се внесуваат нови, нема недостиг од енергија.

Згора на тоа, луѓето кои постат некое време се чувствуваат како да имаат повеќе енергија и енергија.

Бидејќи токсините се наоѓаат во виталните органи како што се белите дробови, црниот дроб и дебелото црево, телото „одмара“ за време на постот, го отстранува варењето и ја подобрува циркулацијата. Постот ја забрзува работата на срцето, белите дробови и мозокот, бидејќи ги снабдува со повеќе крв.

Сепак, и покрај сите придобивки што ги има овој тип на исхрана, постот не е за секого. Нутриционистите и лекарите посочуваат дека постот не се препорачува за тешко болни лица, стари лица кои се чувствуваат слаби и анемични луѓе.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена