Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Како постот влијае на нешето здравје и кои се неговите предности?

Објавено

на

Од 2-ри март, голем број православни верници почнаа да се придржуваат до правилата пропишани со велигденските пости, најдолгиот од четирите големи пости во православието.

Ова се смета за најстрог пост, бидејќи исхраната најмногу се базира на вода, но важно е да се знае дека постот не е само откажување од храна. Најважното правило на постот е воздржување од лоши мисли и дела, како и зајакнување на духовноста.

Покрај религиозното значење, постот има и позитивни ефекти врз човековиот организам, бидејќи со откажување од одредени намирници, телото се прочистува, односно се детоксицира организмот.

Зошто постот е добар за здравјето?

Благодарение на специјалниот начн на исхрана на која се заснова постот, може да се спречат разни болести кои се јавуваат како резултат на неурамнотежена исхрана. За време на постот, телото се чисти од токсините кои ги внесуваме со секојдневната исхрана.

Ова се случува затоа што телото ги користи складираните енергетски резерви во телото. Иако се користат постоечките резерви на енергија од организмот, а не се внесуваат нови, нема недостиг од енергија.

Згора на тоа, луѓето кои постат некое време се чувствуваат како да имаат повеќе енергија и енергија.

Бидејќи токсините се наоѓаат во виталните органи како што се белите дробови, црниот дроб и дебелото црево, телото „одмара“ за време на постот, го отстранува варењето и ја подобрува циркулацијата. Постот ја забрзува работата на срцето, белите дробови и мозокот, бидејќи ги снабдува со повеќе крв.

Сепак, и покрај сите придобивки што ги има овој тип на исхрана, постот не е за секого. Нутриционистите и лекарите посочуваат дека постот не се препорачува за тешко болни лица, стари лица кои се чувствуваат слаби и анемични луѓе.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 ден

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 2 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 3 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 3 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Како да се реши сообраќајниот хаос во Гостивар? Гужви по улиците, паркира кој каде сака…

Видео емисиипред 3 дена

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 2 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена