fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Како работи “калашњиков“?

Објавено

на

Прочуената јуришна автоматска пушка АК-47, која Михаил Калшњиков ја конструирал веднаш после Втора светска војна, е најраспространетата и најпроизведувана автоматска пушка на светот.

Бројни нејзини варијанти се произведувани и се уште се произведуваат во голем број, во многу земји во светот. Сето тоа е последица на едноставната конструкција прилагодена за масовно производство, како и на познатата робусност и издржливост на ова оружје.

Принципот на функционирање на “калашњиков“ се заснова на таканареченото позајмување на барутни гасови. Што тоа всушност значи, како прочуената пушка работи и од кои делови се состои, погледнете во оваа одлична компјутерска анимација.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 4 недели

Од полноќ нови цени на горивата

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!