Поврзи се со нас

Деца Родители

Како се одгледуваат психички цврсти деца?

Објавено

на

Родителите вообичаено се надеваат дека ќе одгледаат ментално силни деца кои ќе може полесно да се вратат од неуспех и да ги надминат животните разочарувања. А, воспитувањето ментално силни деца почнува со мали, секојдневни постапки што му покажуваат дека родителите го поддржуваат без разлика на сѐ.

Како што објаснуваат психолозите, има неколку работи кои родителите ги прават, а придонесуваат за подобар развој на нивните деца, пренесува „Мадерли“ (Motherly).

Така, според психолозите, родителите на ментално силните деца им дозволуваат на своите малечки сами да пробуваат нови работи. Дури и на најмала возраст, родителите кои поттикнуваат решителност кај малите, придонесуваат за нивна поголема цврстина. Тоа го поттикнува детето и ќе му помогне да стане посилен и поотпорен човек.

Покрај тоа, се нагласува и дека родителите на ментално силните деца знаат како да ги контролираат своите фрустрации и да се справат со негативните емоции. А, децата секогаш гледаат и ги имитираат своите родители, кои мора да бидат најдобриот можен пример за нив. Исто така, ментално силните деца имаат родители кои ги поддржуваат и им помагаат во тешките моменти.

Иако е добро да му се дозволи на детето одвреме-навреме да испроба одредени предизвици и да прави грешки, родителот треба да се вклучи и да помогне доколку неговото дете се бори со одредени проблеми, па и ако му е потребна мала помош. Детето така ќе стекне самодоверба, но и ќе ја почувствува сигурноста потребна за квалитетен раст и развој.

И последно, но не и најмалку важно – поттикнување на размислување.

Имено, начинот на размислување е поврзан со издржливоста во соочувањето со разните животни проблеми. Родителите треба да го научат детето дека трудот е секогаш поважен од резултатите. Наместо да му се каже на детето колку е паметно или атлетски градено, размислете за повратни информации за работите над кои тоа има контрола, како што е напорната работа или упорноста.

Главната цел на родителите треба да биде да го научат детето секогаш да биде подготвено повторно да се обиде, да вежба, да се подобрува и да научи дека кога работи напорно, порано или подоцна може да го постигне она што го сака.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 2 недели

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 2 недели

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Рецептипред 4 недели

Домашен сок од цреша по рецепт на нашите баби

Гостиварпред 4 недели

Во пресрет на доаѓањето на печалбарите подготовки и мерки за ред во сообраќајот

Гостиварпред 3 недели

Неуморен автор! Гостиварецот Кипроски промовира уникатна и ретка монографија

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена