Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Како секојдневното кукање ја менува структурата на мозокот?

Објавено

на

  Науката докажа дека човечкиот мозок е неверојатно флексибилен. Ако се вложи малку повеќе време и труд, може да се обликува едноставно, како пластелин.

  Благодарение на брзиот развој во невронауката во последните две децении, со сигурност може да се потврди дека мозокот е способен за реинженеринг – и дека ние самите сме инженери.

  Норман Доидџ е психијатар и автор на книгата „Мозокот што се менува самиот“. Неговото тврдење е дека мислата ја менува структурата на мозокот. „Имам видено како луѓето го менуваат мозокот со мислите за да ја излекуваат претходно неизлечливата опсесија или траума“, вели стручњакот.
  Секојдневното кукање ја менува структурата на мозокот кон негативно – депресија и анскиозност.

  Сите знаеме некој што постојано е негативен и се чини дека никогаш не е задоволен. Речиси секогаш се жали за нешто, негодува и е нерасположен. Уште полошо, таквите луѓе што постојано се жалат не се задоволуваат со тоа да ги задржат своите мисли и чувства за себе, туку бараат некој што ќе ги ислуша.

  Истражувачите од Универзитетот „Клемсон“докажале дека сите се жалиме понекогаш. Само некои тоа го прават почесто од другите. Некои луѓе се жалат за на тој начин да привлечат внимание и секогаш размислуваат дека ним им е потешко отколку на другите луѓе.

  Некои се хронично незадоволни. Ако не зборуваат за своите тешкотии, тогаш веројатно размислуваат за нив.

  Ова компулсивно однесување психолозите го нарекуваат руминација, што се дефинира како постојано размислување за проблемот без крај. Руминацијата, за жал е директно поврзана со депресивниот и анксиозниот мозок.

  Луѓето што постојано се жалат имаат понизок емоционален коефициент на интелигенција, неопходен за разбирање на емоциите. Нив не ги интересира вашето гледиште, размислување или чувства. Тие секогаш ја користат секоја можност за да ви се пожалат.

  Постојаното жалење и кукање, неминовно ќе ги промени мисловните процеси. Менувањето на мислите води до менување на уверувањата, што води до промена на однесувањето. Нашиот мозок повеќе се фокусира на негативните околности отколку на позитивните.

  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Advertisement
  Advertisement
  Спортпред 22 минути

  Продолжува кошаркарското првенство: КК Гостивар му гостува на Куманово

  Вестипред 1 час

  Од денеска влез во Косово со потврда за три вакцини

  Македонијапред 2 часа

  Сибирски студ, внимавајте на голомразица!

  Здравје и убавинапред 3 часа

  Храна која ги зајакнува коските, особено додека старееме

  Македонијапред 16 часа

  Потврдени нови 2.071 случај на ковид во земјава

  Гостиварпред 17 часа

  Компанијата „ALMERO MATTRESS“ од Гостивар добитник на престижна награда од Индустриска Комора на Тирана (CCIT)

  Гостиварпред 20 часа

  Оглас за доделување на социјалните станови во Гостивар наскоро, најавуваат надлежните

  Македонијапред 20 часа

  Скратување на изолација од десет на седум дена, препорача Комисијата за заразни болести

  Гостиварпред 20 часа

  Приведен 27 годишник од гостиварско по распишана потерница

  Гостиварпред 21 час

  Колку пари ќе добијат партиите од Локалните избори во Гостивар: Еден глас 15 денари!

  Македонијапред 22 часа

  ДЗС: Просечната нето плата во ноември лани била 29 130 денари

  Вестипред 22 часа

  Во Австрија се воведува задолжителна вакцинација против Ковид-19

  Што, како, каде?!пред 23 часа

  Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

  Македонијапред 1 недела

  Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

  Македонијапред 2 недели

  Горивата од полноќ со поскапени цени

  Македонијапред 2 недели

  Силен земјотрес во Грција почувствуван во Македонија

  Гостиварпред 3 дена

  Виктор Угриноски го извади светиот крст од Вардар на Водици во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

  Гостиварпред 2 недели

  Да нема дупло плаќање на гробиштата во Гостивар, предлог на советникот Адеми

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Нова неделна акција на Монтенегро Маркети

  Македонијапред 2 недели

  Објавен огласот за помош за сметките за струја на лицата со ниски примања

  Гостиварпред 1 недела

  Сучење на врвката за градскиот крст за Водици во Гостивар

  Гостиварпред 4 дена

  Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

  Гостиварпред 2 недели

  Инспекции за сертификати и протоколи низ локали во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 1 недела

  Гостивар: Приведени две девојки, го нарушиле јавниот ред и мир

  Вестипред 4 дена

  Православен празник Водокрст (Водопост)

  Гостиварпред 3 дена

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Македонијапред 1 месец

  Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

  Локални избори 2021пред 4 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 5 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 8 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 8 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 8 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 8 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 9 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 11 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 1 година

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена