Поврзи се со нас

Занимливости

Како термостатот ја регулира температурата?

Објавено

на

  Сигурно знаете дека термостатот автоматски ја регулира температурата. Термостат или термо регулатор е направа кој ја регулира температурата на системите за греење. Постојат и електронски регулатори кои ја пријавуваат температурата на контролниот систем преку сензори. Тие се користат, на пример, на инверторите.

  Тој е многу корисен инструмент и се користи во разни уреди од кои зависи нашата удобност. Така термостатот го контролира греењето на куќите и индустриските уреди. Исто така, ја регулира температурата во техничките апарати како што се електрични пегли, тостери за печење леб, печки, сушари и бојлери. Во системот за климатизација, термостатите сигнализираат зголемување на топлината, па низ уредите за ладење автоматски се пропушта ладен воздух за намалување на температурата. Термостатот е присутен и кај автомобилите за да се спречи прегревање на моторот за време на работата.

  Но, како работи термостатот?

  Како и термометарот, термостатот ги чувствува температурните промени. Но, додека термометарот покажува само колкава е температурата, термостатот става во функција друг уред што служи за одржување на посакуваната температура. Секако, тоа е претходно подесено и целиот уред на кој има термостат автоматски ја одржува зададената температура.

  Така, на пример, на уредот за централно греење во куќата да ја одржува посакуваната температура во просториите, бирачот за термостат е поставен на зададена температура. Штом температурата на воздухот ќе се намали, термостатот веднаш го „чувствува“ тоа и испраќа електричен сигнал до уредот за греење, па почнува повторно да се загрева. Кога температурата во просторијата се зголемува до посакуваната висина, термостатот автоматски испраќа друг електричен сигнал – да престане да работи. И така, термостатот постојано вклучува и исклучува за да ја одржи посакуваната температура.

  Наместо жива која ја има во термометарот, термостатите обично користат ленти изработени од специјално изработени метални легури. Тие ленти секогаш се виткаат во иста мера во зависност од температурата. Свиткување на металните ленти предизвикува прекин, односно воспоставување електричен контакт, а електричната енергија што поминува низ колото си го прави останатото, вклучувајќи или исклучувајќи, односно ја извршува зададената функција.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 4 часа

  Уапсена жена во Гостивар за издржување 12 годишна затворска казна

  Здравје и убавинапред 6 часа

  Кога треба да се запре со тренингот?

  Македонијапред 8 часа

  Тестирани за коронавирус 3.073, позитивни 490

  Гостиварпред 9 часа

  Топол дом за сите-DAVA Гостивар донира дрва за огрев на сиромашни и згрижува бездомници

  Гостиварпред 10 часа

  Над 200 напади, тепачки, навреди на службено лице во Гостивар за девет месеци

  Локални избори 2021пред 11 часа

  Средба Села-Мицкоски, потврдена поддршката за вториот круг

  Македонијапред 11 часа

  Бонус игра за online учесниците во игрите на Лото 7 и Џокер

  Македонијапред 12 часа

  Филипче: Досега ниту едно дете од училиштата не е позитивно на Ковид-19

  Гостиварпред 13 часа

  ОВР Гостивар уапси 31-годишник поради повеќе кражби, меѓу кои и кражба на „ауди“

  Македонијапред 13 часа

  МЗ ќе набави „Молнопиравир“, единствениот лек за Ковид-19

  Гостиварпред 14 часа

  Радарот и вчера уловил брзи возачи во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 16 часа

  Казнен налог за уништување извршителски печат во Гостивар

  Здравје и убавинапред 17 часа

  Што се случува кога јадете лук на празен стомак?

  Вестипред 6 дена

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Бејта: Ќе ги тргнеме казината од центарот, Гостивар ќе биде град на радосни семејства

  Гостиварпред 3 дена

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Гостиварпред 1 недела

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Таравари: Ќе го направиме Гостивар четирисезонски туристички град

  Гостиварпред 2 недели

  Три нови потврдени случаи на коронавирус во Гостивар, во земјава 344

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Лимани: Гостивар ќе добие специјален мост со рампи на Вардар

  Гостиварпред 2 недели

  Повредена малолетничка во несреќа во Гостивар

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Над 200.000 евра е највисоката добивка во Гостивар од игри на среќа лани

  Гостиварпред 1 недела

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!