Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Како влијаат миризливите свеќи врз нашето здравје?

Објавено

на

Сите ние сакаме миризливи свеќи, особено во зима кога го поминуваме дома поголемиот дел од времето. Но, експертите велат дека свеќите имаат токсичен хемиски состав.

“Нема причина за грижа доколку миризливите свеќи се користат еднаш до два пати неделно во проветрена просторија, но треба да размислите доколку палите по неколку свеќи секојдневно во мала и затворена просторија, особено во бањата, вели Хедер Патисол, професор по токсикологија од Универзитетот во Северна Каролина.

Ова се трите начини на кои миризливите свеќи можат да му наштетат на здравјето, и како да се избегне опасноста доколку и понатаму сакате да ги користите:

1. Повеќето свеќи содржат токсични супстанци

Многу свеќи се направени од парафин, материјал кој се добива како дериват на нафта од битуменозни шкрилци, и катран од камен јаглен. Парафинот може да содржи хемиски соединенија како бензен и толуен кои се ароматични канцерогени јаглеводороди.

Мирисите кои се додаваат во свеќите можат да имаат фталати, хемикалии кои ги пореметуваат хормоните, предизвикуваат неплодност, феминизирање на машкиот плод и карцином. Горењето на неколку свеќи не изложува на одредено ниво на формалдехид и ацеталдехид, кое ја надминува вредноста кога се работи за ризикот од заболување од рак.

2. Можат да ги зголемат симптомите на астма и алергија

Една студија на Американското хемиско здружение открива дека хемиските загадувачи кои се наоѓаат во парафинот можат да предизвикаат проблеми кај луѓето кои патат од астма и алергии. Дури и парафинот без мирис или на база на соја може да создаде токсини кои го влошуваат квалитетот на воздухот во внатрешен простор и да предизвикаат проблеми со дишењето.

3. Старите свеќи можат да предизвикаат труење со олово

Една студија од Универзитетот во Мичиген покажува дека некои фитили што содржат олово, кои кога свеќата гори повеќе од два часа може да предизвика труење. Чадот кој настанува од свеќата кој има олово може да создаде прекривка на мебелот или тепихот исто како пасивното пушење, и може многу да наштети на здравјето на децата.

Во соработка со Е наука

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена