Поврзи се со нас

Занимливости

Каква боја на очи ќе има вашето дете?

Објавено

на

Бојата на очите, како и бојата на косата, се генетски предиспонирани и наследни физички карактеристики кај потомството.

Како децата ја наследуваат бојата на очите?

Бојата на очите или бојата на косата како наследни особини детето ќе ги наследи или од родителите или од блиските роднини. Затоа, во зависност од физичките карактеристики на родителите или роднините, со сигурност може да се утврди каква боја ќе имаат очите и косата на детето.

Кај новородените бебиња до првата година од животот, оваа боја е подложна на промени. Но, во зависност од бојата на очите на родителите или блиските роднини на новороденото дете, детето ќе ја има таа боја по првата година.

Бидејќи гените се мешаат, децата знаат да ги „повлечат“ гените од претходните генерации. Тогаш нивната боја на очите може да биде многу необична и воопшто не слична на онаа што ја имаат нивните родители.

Генетичарите направиле дури и релативно прецизна табела од која со одреден процент на прецизност може да се прочита каква боја на очите ќе има детето.

Каква боја на очи ќе има вашето дете?

Кафеавата боја на очите е доминантна. Ако и двајцата родители имаат кафени очи, во 75% од случаите детето ќе ја наследи таа конкретна кафена боја на очи, додека само 18,75% ќе имаат зелени или 6,25% сини очи.

Ако еден од родителите има зелени или сини очи, постои 50% шанса детето да има доминантна кафена боја. Ако еден од родителите има зелени очи, шансите детето да има зелени очи се 37,5%, додека само 12,5% од децата ќе имаат сини очи. Ако еден од родителите е синоок, детето никогаш нема да има зелени очи, што е интересен податок, но затоа се зголемуваат шансите детето да има сини очи до 50%.

Ако двајцата родители имаат зелени очи, помалку од 1% од децата ќе имаат кафени очи. Сепак, најголеми се шансите детето да има зелени очи, дури 75%, додека има 25% веројатност дека ќе има синооко дете од зеленооки родители.

За родителите кои имаат сини и зелени очи, шансите да имаат дете со сини или зелени очи се половина – 50% за зелените очи, 50% за сините очи.

Меѓутоа, ако и двајцата родители се синооки, речиси е сигурно (99%) дека и нивното потомство ќе биде синооко, а само 1% дека ќе биде дете со зелени очи.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Технологијапред 10 часа

Што би се случило доколку светот остане без интернет?

Македонијапред 10 часа

Кривични за злоупотреба на имиња на познати лекари во реклами за чаеви

Гостиварпред 12 часа

Што прво би направиле ако станат градоначалнички на Гостивар? Одговараат советничките Нешковска и Ќироска

Гостиварпред 15 часа

Приведен маж во ПС Гостивар за напад врз поранешната сопруга

Македонијапред 16 часа

За 30 % поевтин роаминг за македонските граѓани со земјите од ЕУ, од 2028-ма година цените се изедначуваат

Гостиварпред 17 часа

Возило удрило во електричен тротинет, гостиварец тешко повреден

Македонијапред 17 часа

До 6-ти ноември трае Конкурсот за поддршка на проекти од културата за 2024 година

Гостиварпред 18 часа

(Видео) Мечка ноќеска се симна во Жировница-Отстрел ќе нема, одобрени превентивни мерки

Вестипред 19 часа

Дваесетина загинати во автобуска несреќа близу Венеција

Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Почина нобеловецот со гостиварско потекло Ферид Мурад

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена