Поврзи се со нас

Гостивар

Какво културно наследство „крие“ Гостивар – Изложба на фотографии и разгледување на Саат Кулата

Објавено

на

Граѓаните, а особено младите да го запознаат културното наследство на својот крај и да го почитуваат и чуваат како вредност пренесена низ генерациите.

Ваква порака беше испратена денес од настанот што се одржува во Гостивар по повод Светскиот ден на спомениците и археолошките локалитети, 18 април, а го организире гостиварскиот Конзерваторски центар.

Во просторот пред симболот на градот, Саат Кулата изложени се фотографии од објекти и локалитети од подрачјето прогласени за културно-историско наследство, а отворена е и самата Кула и посетителите имаат можност да ја разгледаат внатрешноста и да се искачат до погорните делови. На посетителите им се делат и брошури со информативно-едукативна содржина за културното наследство на рагионот.

„Целта е граѓаните да се запознаат со културното наследство што го има нашиот крај, да знаат дека и во регионот на Гостивар имаме археолошки локалитети, стари куќи со голема културно-историска вредност и да се сензибилизираат дека ваквите богатства заедно треба да ги чуваме и пренесуваме на идните генерации. На фотографиите се претставени објекти и локалитети на кои низ годините се вршени зафати од наша страна како Конзерваторски центар“, изјави Бафќар Нуредини, директор на центарот.

Изложбата организирано со своите наставници и професори ја посетуваат ученици од основни и средни училишта во Гостивар. Кај децата особено е голем интересот да влезат во Саат Кулата, објект што речиси секојдневно го гледаат, но само однадвор и недоволно го познаваат.

Настанот се реализира со поддршка на Министерството за култура.

„Конзерваторскиот центар во Гостивар е установа којашто навистина работи и во која вреди да се инвестира. Очекувам да имаат уште повеќе заслужени проекти“, кажа при посетата на настанот државниот советник за култура, Арлинд Хусеини.

Според најавите изложбата ќе трае до 15 часот.

Саат кула Гостивар

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Здравје и убавинапред 2 часа

Шест причини зошто пешачењето после вечера е добро

Вестипред 5 часа

Захарова: Русија ќе нападне британски цели доколку британското оружје го употреби Украина за удар на руска територија

Македонијапред 6 часа

Повеќе можни кандидати за претседател на СДСМ по оставката на Ковачевски

Гостиварпред 6 часа

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 8 часа

Конференција во Гостивар: Треба да се направи се‘ за младите да останат тука

Гостиварпред 9 часа

Болница Гостивар-Пуштено во употреба обновеното невропсихијатриско одделение

Гостиварпред 10 часа

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Спортпред 12 часа

Аталанта го совлада Баер Леверкузен и ја освои Лигата на Европа

Здравје и убавинапред 13 часа

Висок крвен притисок – Тивок, а опасен непријател на здравјето

Гостиварпред 4 недели

Физички напади и групна тепачка вчера во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Поради дефекти прекин во водоснабдувањето во дел од Гостивар и Бањица

Гостиварпред 2 недели

Вечен помен и слава! Девет години од смртта на хероите Горан и Ненад

Гостиварпред 3 недели

Напад на малолетник во угостителски објект во Гостивар

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати за Врапчиште со обработени 92% од избирачките места

Македонијапред 2 недели

9 мај – Ден на победата над фашизмот

Гостиварпред 4 недели

Фолклорот и традицијата во Гостивар како предвесници на празничната велигденска атмосфера

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати од ДИК за гласањето во Гостивар со обработени 69% од избирачките места

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Првични резултати на ДИК: Гордана Силјановска Давкова 362.682 (40,08%), Стево Пендаровски 180.306 (19,93%)

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена