Поврзи се со нас

Гостивар

Какво време не‘ очекува во новата работна недела?

Објавено

на

Денес ќе владее променливо облачно време со повремени врнежи од дожд, кои локално ќе бидат поројни. До крајот на денот на планините над 1500 метри надморска висина врнежите ќе преминат во снег. Ќе дува умерен ветер од јужен правец. Минималната температура во гостиварскиот регион ќе биде 0, а максималната 9 степени.

Во вторник претпладне ќе има повремени врнежи од дожд, кои на места ќе бидат пообилни и поројни. Поради продор на студена воздушна маса, во текот на ноќта кон вторник и во вторник претпладне на планините и на повисоките места врнежите ќе бидат од снег, а снег ќе провејува и на некои пониски места во западните и северните делови. Ќе дува засилен северен ветер, што ќе предизвика значително намалување на температурата. Утринската ќе се спушти до -6 степени, а дневната ќе достигне 2 степени.

Во среда не‘ очекува умерено облачно време, со максимална дневна температура од 6 степени. Во четврток и петок, според метеоролошките прогнози следуваат врнежи од дожд.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 10 минути

Еко активности на децата во Гостивар по повод Денот на пролетта

Гостиварпред 2 часа

ИНТЕРВЈУ со поетот Илкер Јусуф, по повод Светскиот ден на поезијата

Гостиварпред 2 часа

Приведени две жени во Гостивар, поради сомнение за повеќе сторени измами

Вестипред 2 часа

Економските односи главна тема на разговорите меѓу Путин и Си, се очекува потпишување два големи договора

Македонијапред 2 часа

Со одлука на НП „Шар Планина“ се забранува користењето ратраци за скијачки тури

Вестипред 4 часа

Прележаните од ковид со зголемен ризик од болести на желудникот и цревата

Занимливостипред 16 часа

(ВИДЕО) Дали сте слушнале за „прстот на судбината“? Природен феномен кој сè што ќе допре го претвора во мраз – и го убива!

Вестипред 19 часа

Апарати во домот кои трошат најмногу струја кога се вклучени, а не ги користите

Вестипред 21 час

Цените на гасот во Европа на најниско ниво во последните 18 месеци

Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Наша цел е поправедно општество и еднаквост, порачаа гимназијалците од Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 2 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 4 недели

Гостивар: Со картица од бившата вадел пари од банкомат

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Çfarë moti na pret në javën e re të punës?

Објавено

на

Sot do të mbizotërojë mot i ndryshueshëm me vranësira me rreshje të përkohshme të shiut, të cilat lokalisht do të jenë të rrëmbyeshme. Deri në fund të ditës në malet mbi 1500 metra lartësi mbidetare rreshjet do të kalojnë në borë. Do të fryjë erë mesatare nga drejtimi jugor. Temperatura minimale në rajonin e Gostivarit do të jetë 0, kurse ajo maksimale 9 gradë.

Të martën paradite do të ketë rreshje të përkohshme të shiut, të cilat në vende do të jenë më të bollshme dhe të rrëmbyeshme. Për shkak të depërtimit të masës së ftohtë ajrore, gjatë natës kah e marta dhe të martën paradite në malet dhe vendet më të larta rreshjet do të jenë të borës, kurse borë do të ketë edhe në disa vende më të ulëta në pjesët perëndimore dhe veriore. Do të fryjë erë e fortë veriore, që do të shkaktojë zvogëlim të dukshëm të temperaturës. Ajo e mëngjesit do të ulet deri -6 gradë, kurse ajo ditore do të arrijë deri 2 gradë.

Të mërkurën na pret mot me vranësira mesatare, me temperaturë maksimale ditore prej 6 gradë. Të enjten dhe të premten, sipas parashikimeve  meteorologjike vijojnë rreshje të shiut.

Популарно изминативе 100 дена