Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Калиум-хлорид наместо сол за подобро здравје

Објавено

на

Ако се придржувате до здрава исхрана, тогаш се знае дека таа треба да вклучува многу зеленчук и овошје, а и да се внимава на дневниот внес на шеќер, масти и сол. Едно истражување сега посочи навика во исханата што може да биде значајна за намалување на опасностите од болести и смрт.

Тоа е солта со пониска содржина натриум.

Анализата неодамна објавена во списанието „Харт“ опфаќа вкупно 31.949 учесници. Истражувањето за тоа како замената на сол може да влијае на здравјето, покажа дека намалувањето натриум-хлорид во солта барем за 10 отсто, носи снижување на систолниот и дијастолниот крвен притисок. Тоа, исто така, ги забавува кардиоваскуларните проблеми и можноста од смртност. Резултатите беа конзистентни кај учесниците на различни возрасти, места и методот на испитувања.

„Овие наоди би можеле да доведат до тоа – замената на сол да стане рутина во клиничката пракса и политиката за јавно здравје како стратегија за намалување на внесот на натриум во исхраната, зголемување на внесот на калиум, намалување на крвниот притисок и спречување на големи кардиоваскуларни проблеми“, објаснува написот.

И нутриционистката Џен Хернандез тврди оти замената на сол може да биде поздрава опција за многу луѓе. – Тоа е така затоа што основната состојка што се користи за солениот вкус е калиум-хлорид наместо натриум-хлорид. Исто така, најпопуларните видови сол се на база на калиум или мононатриум глутамат, појасни таа.

Повеќето луѓе би можеле да имаат корист од намалувањето на внесот на натриум, што е она што ги прави замените за сол толку привлечни.

Најчестиот тип на замена за сол е калиум хлорид, којшто обезбедува сличен солен вкус без натриум. Не само што изборот помага да се намали внесот на натриум, туку и да се зголемите внесот на калиум без да се јаде повеќе.

– Просечниот внес на калиум кај мажите е само 3.016 милиграми дневно, додека препорачаната количина е 3.400 милиграми дневно. Жените во просек добиваат 2.320 милиграми калиум на ден. додека препорачаната дневна количина е 2.600 милиграми. Може да користите, како замена за солта – и кујнска сол. Додадете го секогаш кога готвите зеленчук, печете храна, зачинувате месо, солена вода за тестенини и слично, додаде Хернандез.

Замените понекогаш нема да бидат 1:1 во печењето, па не треба да се заборави да се прочитаат препораките на производителот за рецептите за печење.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Македонијапред 1 час

Oд утре леб и за 32 денари, поевтини млечни производи по Нова година

Верувале или не ?!пред 14 часа

Верувале или не ?!

Гостиварпред 16 часа

Рок до 5 декември за супервештачењето за несреќата кај Ласкарци

Гостиварпред 17 часа

Во Гостивар уапсени две лица и спроведени во затвор

Македонијапред 18 часа

Катастарските услуги поскапени во просек за 25 до 30 % и се на реално ниво, вели Тунџев

Спортпред 19 часа

Натпреварите од СП во Катар од денес во нови термини

Гостиварпред 20 часа

Мајка од Гостивар ја пријавила ќерката за исчезната

Македонијапред 21 час

Почина неврохирургот Д-р Јовица Угриновски

Гостиварпред 21 час

Пожарникарите локализираа пожар во куќа во Гостивар

Македонијапред 22 часа

Претседателката на судски совет Црвенковска си поднесе неотповиклива оставка

Македонијапред 23 часа

МОН: Дел од новите учебници за основно испорачани, родителите да не се трошат за копирање

Македонијапред 1 ден

Месна индустрија: Ако се укинат давачките на увозните суровини поевтинување на производите за над 10%

Македонијапред 1 ден

Исплата на ноемвриските пензии од утре

Гостиварпред 3 дена

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 2 недели

Гостивар ќе има Центар за дијаспора, поддршка за иселениците и очекувања за инвестиции

Гостиварпред 7 дена

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Гостиварпред 1 недела

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 4 дена

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Оглас за 3 вработувања во болницата во Гостивар

Гостиварпред 7 дена

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 2 недели

По триумфот на „Stage“, гостиварецот Анди патува на Светското првенство во танцување

Гостиварпред 7 дена

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Што, како, каде?!пред 2 недели

„ЈК Травел“ и „СН финансии“ од сега достапни и во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Пронајден хероин кај лице од гостиварско

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 4 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 1 месец

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 3 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена