Поврзи се со нас

Занимливости

„КамАЗ“ ги освои сие три победнички места на релито Дакар – За „КамАЗ-мастер“ 18 победа

Возачот Дмитриј Сотников победи на рели-маратонот првпат во својата кариера. Тимот на руската екипа КамАЗ-мастер предводен од Сотников победи во генералниот пласман на рели-маратонот Дакар во категоријата камиони. Трката се возеше во Саудиска Арабија.

Објавено

на

Во последната, 12 етапа, Сотников беше втор, заостанувајќи четири секунди зад Чехот Мартин Мацику со „Ивеко“. Трет беше еден од претставниците на КамАЗ-мастер Антон Шибалов.

Токму тој резултат беше доволен за Сотников да го задржи водството во генералниот пласман. Возачите на КамАЗ-мастер ги освоија на маратонот сите три победнички места. Втор беше Антон Шибалов, а трет Ајрат Мардеев.

За Сотников оваа победа беше прва на Дакар. Претходно 35-годишниот возач го освојуваше второто место на натпреварувањата во 2017 и 2019 година. Русинот во 2013 и 2017 година победи на релито „Патот на свилата“.

За тимот на Камаз-мастер победата на Дакар беше петта по ред и вкупно 18-та. Освен во вкупниот пласман на возачи на камиони, руските возачи победуваа и во категоријата квадрицикли. Во 2017 година првото место го зазеде Сергеј Карјакин.

Рели-маратонот Дакар се одржа вторпат по ред во Саудиска Арабија. Договорот со владата важи пет години. Трката се одржува од 1978 година. За време на првите 30 години, рели-маратонот се одржуваше претежно на подрачјето на Северна Африка со финалето во Дакар, главниот град на Сенегал. Во 2008 година натпреварувањето беше откажано поради терористички закани, а потоа 11 години се одржуваше во Јужна Америка.

Извор: Russia Beyond

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 43 минути

Закани и напад врз сопственик на локал во Гостивар заради долгови

Гостиварпред 2 часа

Врнежи од дожд утре и во петок

Гостиварпред 4 часа

Го соблекле, му го пребарувале возилото и заминале…несекојдневен случај во гостиварско

Гостиварпред 5 часа

Gostivarpress.mk домаќин на ученици-млади новинари од ООУ „М.К.Ататурк“

Гостиварпред 7 часа

Гостиварец задржан во полиција по пријава за напад врз сопругата

Македонијапред 7 часа

Уставен го укина делот „националност“ во Законот за матична евиденција

Вестипред 8 часа

Шојгу: Во „специјалната воена операција“ загинаа над 444.000 украински војници

Гостиварпред 10 часа

Демнат крадци! СВР Тетово советува: Заклучувајте ги автомобилите и не оставајте вредни предмети на седиштата

Македонијапред 10 часа

Од понеделник исплата на субвенциониран студентски оброк на неделно ниво

Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена