Поврзи се со нас

Гостивар

Кампања за вакцинација во Гостивар „Од врата до врата“

Објавено

на

Стручни медицински тимови од Гостивар од денес почнуваат со посети на семејства со цел да ги информираат и да ги запознаат со бенефитите од вакцинирањето против заразни болести. Кампањата е наречена „Од врата до врата“, ќе се спроведува на територијата на гостиварската и врапчишката општина, а целта е да се зголеми опфатот на имунизирани деца според редовениот календар и возрасни кои се заинтересирани да примат бустер против ковид.

„Наши екипи составени од доктор, медицинска сестра ќе ги посетуваат семејствата според предвидениот план. Целта е да се информира целото семејство за придобивките од имунизацијата од ковид вакцинација, како и вакцините од редовен календар за децата од предшколска и школска возраст. Граѓаните ќе се информираат од прва рака што значи вакцинирањето, кој потпаѓа под вакцина, што е вакцината, сите недоумици и прашања што ги имаат семејствата може да им ги постават на тимовите. Се надевам дека со оваа кампања ќе разјасниме многу работи во однос на вакцинирањето.“, вели д-р Дафина Богданоска од Службата за вакцинација при Здравствен дом Гостивар.

Опфатот на имунизираност на децата во Гостивар последниве години опаѓа, а како причина за тоа се антивакциналните кампањи и корона пандемијата. Родителите мора да се едуцираат за бенефитите од вакцините, нагласуваат медицинарите.

„Антивакциналните кампањи очигледно имаат последици и за жал опфатот е опаднат. Особено со МРП вакцината, но и ХПВ. Ковидот исто така имаше влијание, затоа што се создаде некоја резерва кон вакцината. Би нагласила дека, иако доста родители одбиваат детето да прими вакцина МРП која штити и од морбили, во последниот случај во земјава, се покажа дека вакцинацијата спасила ширење на болеста. Било заразено невакцинирано дете, но неговото братче и сите околу него биле заштитени со тоа што биле вакцинирани, значи опасноста од ширење на заразата значително се намалила“, споделува д-р Богданоска.

При посетите во домовите, медицинските тимови ќе даваат можност и за вакцинирање со бустер доза против ковид на возрасни граѓани, а ќе се дели и информативен материјал.

Кампањата ќе трае до крајот на мај.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 3 дена

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 3 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 4 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 3 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Видео емисиипред 5 дена

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 2 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена