Поврзи се со нас

Гостивар

Кампања за вакцинација во Гостивар „Од врата до врата“

Објавено

на

Стручни медицински тимови од Гостивар од денес почнуваат со посети на семејства со цел да ги информираат и да ги запознаат со бенефитите од вакцинирањето против заразни болести. Кампањата е наречена „Од врата до врата“, ќе се спроведува на територијата на гостиварската и врапчишката општина, а целта е да се зголеми опфатот на имунизирани деца според редовениот календар и возрасни кои се заинтересирани да примат бустер против ковид.

„Наши екипи составени од доктор, медицинска сестра ќе ги посетуваат семејствата според предвидениот план. Целта е да се информира целото семејство за придобивките од имунизацијата од ковид вакцинација, како и вакцините од редовен календар за децата од предшколска и школска возраст. Граѓаните ќе се информираат од прва рака што значи вакцинирањето, кој потпаѓа под вакцина, што е вакцината, сите недоумици и прашања што ги имаат семејствата може да им ги постават на тимовите. Се надевам дека со оваа кампања ќе разјасниме многу работи во однос на вакцинирањето.“, вели д-р Дафина Богданоска од Службата за вакцинација при Здравствен дом Гостивар.

Опфатот на имунизираност на децата во Гостивар последниве години опаѓа, а како причина за тоа се антивакциналните кампањи и корона пандемијата. Родителите мора да се едуцираат за бенефитите од вакцините, нагласуваат медицинарите.

„Антивакциналните кампањи очигледно имаат последици и за жал опфатот е опаднат. Особено со МРП вакцината, но и ХПВ. Ковидот исто така имаше влијание, затоа што се создаде некоја резерва кон вакцината. Би нагласила дека, иако доста родители одбиваат детето да прими вакцина МРП која штити и од морбили, во последниот случај во земјава, се покажа дека вакцинацијата спасила ширење на болеста. Било заразено невакцинирано дете, но неговото братче и сите околу него биле заштитени со тоа што биле вакцинирани, значи опасноста од ширење на заразата значително се намалила“, споделува д-р Богданоска.

При посетите во домовите, медицинските тимови ќе даваат можност и за вакцинирање со бустер доза против ковид на возрасни граѓани, а ќе се дели и информативен материјал.

Кампањата ќе трае до крајот на мај.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена