fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Кампањата „На секое дете му треба семејство“ претставена во Гостивар

Објавено

на

Гостивар се вклучи во кампањата „На секое дете му треба семејство“, која има за цел да ги поттикне граѓаните да станат згрижувачи за децата без родителска грижа. Во Летниот амфитеатар се одржа настан со културно-уметничка програма и беа испратени пораки за поддршка на згрижувањето на деца во топла, семејна атмосфера.

Кампањата ја спроведува Министерството за труд и социјала во соработка со УНИЦЕФ.

„Само во семејна средина детото може да почувствува љубов, поддршка и припадност. Згрижувачките семејства обезбедуваат најдобра алтернативна грижа во случаи кога биолошкото семејство не е во можност да му ја пружи сета љубов и грижа кои му се потребни на детето“, рече Билјана Ангелеска од Центарот за социјална работа во Гостивар.

Претставничката на УНИЦЕФ, Билјана Велковска истака дека сакаат да ги мотивираат граѓаните да станат згрижувачи со што се збогатува живото на детето и на семејството коу му пружа дом.

Кампањата ја поддржа и гостиварската локална самоуправа.

„Општина Гостивар ќе биде отворена и секогаш ќе го поддржува децата со посебни потреби. Ја подржуваме кампањата На секое дете му треба семејство и ќе се залагаме тие деца да се социјализираат, да се дружат и да ги имаат сите услови, да го живеат животот исто како нивните врсници“, изјави Аслиан Снопче.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 6 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!