fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Кампањата „Одбери стручно-Средно што е вредно“ низ училиштата во гостиварско

Објавено

на

Карванот на Министерството за образование и наука за промоција на средното стручно образование, помина низ повеќе основни училишта на поширокото гостиварско подрачје. Беа опфатени училиштата во Вруток, Дебреше, Градец, Маврови Анови и други. Кампањата се води под мотото „Одбери стручно-Средно што е вредно“  и содржи две основни компоненти: едната е информирање на учениците од аспект на можностите што ги нуди средното стручно образование, како стекнување стручни квалификации и употребливо знаење, полесен пристап до работно место и слично, а втората компонента има промотивен карактер, односно претставување на сите струки и образовни профили што ги нудат средните стручни училишта на територијата на нашата земја.

Без факултет нема шанси да се вработам!

Условите во средно не се сменети со години!

Со средно стручно немам иднина!

Ова се едни од неколкуте митови, кои Министерството се труди да ги разбие преку активностие од кампањата, потенцирајќи дека таквите тврдења се пренесуваат од генерации на генерации и ја намалуваат популарноста и интересот за упис во средните стручни училишта.

„Стручното образование значи финансиска независност, сигурна иднина и професионална слобода. Со одбирање средно стручно училиште, не се ускратува можноста за продолжување на образованието на повисоко ниво, напротив на овој начин теоријата добива практична вредност.“, нагласуваат од Министерството.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!