Поврзи се со нас

Македонија

Кампањата за изборите ќе се прилагоди според препораките против корона

По лидерската средба што се одржа денес, техничкиот премире Оливер Спасовски изјави декапартиите треба да ја прилагода кампањата согласно препораките за заштита од коронавирусот.

„Задоволство ми е што на состанокот се обедини став дека здравјето на граѓаните е најважно. Неопходно е сите да покажат одговорност и да се однесуваат одговорно. Сите институции постапуваат соодветно и делуваат по препораките и мерките на дневна основа. Многу е важно сите политички партии кампањата да ја прилагодат на она што е препорачано низ мерките на институциите. Уште една заедничка согласност на средбата беше поддршката на заложбата на Министерството за внатрешни работи за тоа корисниците на социјални мрежи да не споделуваат дезинформации и лажни вести за вирусот Ковид-19 поради можности од создавање паника и опасност врз колективното здравје“, изјави Спасовски.

На денешната средба не се разговарало за одложување на изборите, кои се закажани за 12 април.

Според ваквите најави, може да се очекува предизборната кампања да се одвива преку прес конферекции, соопштенија, социјалните мрежи и слично, а да нема митинзи и собири.

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!