Поврзи се со нас

Занимливости

Каналите во Венеција речиси пресушени

Објавено

на

Сувите зимски временски услови во Италија ја зголемија загриженоста дека оваа земја може да се соочи со нова суша по вонредната состојба од минатото лето, откако научниците и еколошките групи предупредуваат дека на Алпите има помалку од половина од нивните нормални снежни врнежи.

Предупредувањето доаѓа по состојбата во Венеција, каде поплавите се вообичаено главниот проблем, сега се соочува со невообичаено ниско ниво на вода што ги спречува гондолите, водените такси и возилата за итни случаи да пловат по каналите.

За проблемите во Венеција се наведува комбинација на фактори – недостаток на дожд (и други врнежи), системи со висок атмосферски притисок, полна месечина и морски струи.

„Италијанските реки и езера страдаат од сериозен недостиг на вода“, истакна еколошката организација „Легамбиенте“ и повика на посебно внимание на северот на земјата. По, најдолгата река во Италија која тече од Алпите во северозападниот дел на земјата до Јадранот, има 61 отсто помалку вода од вообичаеното во овој период од годината, се додава во соопштението на еколошката групација.

Да потсетиме, минатото лето, во јули, Италија ја погоди најтешката суша во последните 70 години, а беше прогласена и катастрофална состојба. 

 

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 4 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 8 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 9 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена