fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Кастрати започнува со изградба на куќи за социјалци на гостиварското подрачје

Објавено

на

Косовското Добротворно здружение „Балкански сираци“, чиј претседател е хуманитарецот Халил Кастрати започнува со изградба на една од куќите, наменети за социјално загрозени семејства на подрачјето на Гостивар. Кастрати деновиве беше во гостиварското село Чегране, кај семејството Алиу кое ќе биде прво што ќе добие нов дом, како донација. Ова семејство живее во лоши услови, дотраена куќа, во влага и кров од кој тече при врнежи, без да може да ги задоволни основните потреби на членовите.
Вкупно пет сиромашни семејства во гостиварско ќе добијат нови домови како донација од Здружението. Со финансиска и логистичка поддршка во хуманата мисија се вклучи и гостиварската локална самоуправа.
Кастрати лани во март беше прогласен за почесен граѓанин на Општина Гостивар и го доби признанието „Златен клуч на градот“.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!