Поврзи се со нас

Вести

Катаклизма во Словенија-Порои носат автомобили, блокирани се патишта…

Објавено

на

Поради поројниот дожд, кој паѓа од четвртокот вечерта, бројни противпожарни единици во некои делови на Словенија работат цела ноќ. Според податоците на словенечката Управа за заштита и спасување, во последните 12 часа се регистрирани повеќе од 1.000 несреќи, а на помош пристигнале пожарникари од 168 противпожарни служби. Луѓето мораа да бидат евакуирани од три кампови.

На некои места во Штаерска се огласија сирени како предупредување поради опасност од поплави.

Словенечката агенција за животна средина поради долготрајните врнежи кои ќе предизвикаат дополнително издигнување и излевање на водотеците издаде црвено предупредување за североисточна, северозападна и централна Словенија, со важност од денеска до полноќ.

Пожарникарите во текот на ноќта претежно испумпувале вода од поплавените објекти, заштитиле неколку одрони, отстранувале отпад од под мостовите и спасувале потопени возила од поплавените патишта, се вели во соопштението на Управата за заштита и спасување на Република Словенија.

Како што напишаа, забележале 1.039 случувања во регионалните центри Цеље, Крањ, Љубљана, Марибор, Мурска Собота, Нова Горица, Постојна, Птуј и Словењ Градец.

Во северното крајбрежје најмногу проблеми имало во Толмин и Идријско-Церкљан, а како што изјави за Радио Словенија регионалниот началник за цивилна заштита, Само Космач, поплавени се куќи, активирани се неколку одрони кои ги затрупале патиштата, во Башка грапа морале да се евакуираат жителите на две куќи.

Во текот на денот се очекува поголемо излевање на реките.

Многу патишта се затворени поради последиците од невремето, поплавите, наноси од песок и кал и одрони. Затворени се автопатот Горењски, клучката Лешче кон Караванке и Горењскиот автопат, клучката Брник кон Љубљана.

Во моментов поради поплави и голем број затворени патишта сообраќајот на магистралниот пат Горење меѓу Крањ и клучката Љубљана – Брод е пропуштен и за возила без вињетка.

Поради невремето на подрачјето на општина Идрија во моментов се во тек поголем обем на интервенции. Се активираат одрони, некои патишта се веќе поплавени, меѓу другото непрооден е и патниот правец Идрија-Сподња Идрија.

Непроодни или едвај проодни се и некои околни патишта, соопшти општинската цивилна заштита. На граѓаните им се препорачува да ги напуштат домовите само во итни случаи.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 5 часа

Почнува намалувањето на роаминг цените за дата податоци со земјите од ЕУ

Македонијапред 7 часа

ЦУК: Во последното деноноќие имало 39 пожари, од кои активни се шест

Македонијапред 10 часа

Од утре започнува исплатата на средства за субвенциониран студентски оброк

Вестипред 12 часа

Про-руската партија СМЕР ССД победи на парламентарните избори во Словачка

Рецептипред 1 ден

Слатко задоволство на многу генерации: Рецепт за лесна подготовка на туфахија

Гостиварпред 1 ден

Советничките Ќироска и Нешковска гости во „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk

Занимливостипред 1 ден

На денешен ден..

Македонијапред 2 дена

МОН: Наменските платежни картички за субвенциониран студентски оброк може да се подигнуваат и во сабота

Гостиварпред 2 дена

УЖ на ВМРО-ДПМНЕ Гостивар со активност по повод Светскиот ден на срцето

Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 1 недела

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 1 недела

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 3 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 4 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена