Поврзи се со нас

Гостивар

Катастарот во Гостивар теренски ќе прибира податоци за улици и куќни броеви

На подрачјето на Гостивар од 10-ти февруари ќе започне теренско прибирање на податоци за улици и куќни броеви. Активностите ги спроведува Агенцијата за катастар на недвижности, заради воспоставување на Графички регистар на улици и куќни броеви, кој ќе содржи просторни и описни податоци.

„Просторните податоци Агенцијата ги прибира од терен, за што ангажираше фирма која ќе ги собира информациите. Упатуваме апел до жителите да им излезат во пресрет на екипите кои ги прибираат теренските податоци, да им ги дадат потребните податоци и информации и да им овозможат фотографирање на објектите.“, стои во соопштението на Агенцијата за катастар.

Од таму објснуваат дека придобивки од регистарот ќе имаат сите државни институции, како и правните и физички лица, затоа што со него ќе се овозможи брз и лесен начин за пребарување и идентификација на улиците, зградите и становите во просторот, ќе се поедностават и скратат роковите за воведување на нови улици и ќе се осигура точност на податоците.

Теренското прибирање на податоци во Гостивар ќе трае до 2 април.

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!