fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Католиците го слават Велигден

Објавено

на

Христијанските верници од католичка вероисповед денеска го слават најголемиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден.

Традиционално во земјава, централното одбележување по повод празникот се одржа синоќа во Католичката црква „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје, каде имаше велигденска воскресна литургија. Бискупот скопски и епарх струмичко-скопски, Киро Стојанов денеска им го честиташе празникот на католичките верници и ја прочита воскресната проповед.

Велигден се слави во неделата која следи после првата полна месечина по пролетната рамнодневица. Поради тоа. Велигден може да се падне на било кој датум од 21 март до 25 април. Разликата помеѓу датумот на Велигден за католиците и православните верници доаѓа поради користење на Грегоријанкиот односно Јулијанскиот календар.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!