fbpx
Поврзи се со нас

Рецепти

Каубојски компир…за вестерн атмосфера по дома

Објавено

на

Компирот е честа храна на нашата трпеза, без разлика дали е прилог со некое месо или самостојна порција. Кога и да помислите дека сте ги исцрпиле сите идеи за подготовка на компир, сетете се дека секогаш постои некој поинаков рецепт. Денес ви предлагаме еден рецепт со интересно име: каубојски компир. Вреди да се проба!

Состојки:

  • 1 кг. компир
  • 4 црвени феферони
  • 2 главички лук
  • 150 гр. црвен грав од конзерва
  • 150 гр. пченка од конзерва
  • масло, сол и бибер
  • 3-4 јајца (како опција, по желба)

Подготовка: Компирот се лупи, убаво се мие и се сече на парчиња. Фефероните и лукот исто така се сецкаат. Сето тоа се меша, се додаваат зачините и маслото и се става во сад во добро загреана рерна на 200 степени. Се пече 30-тина минути, по што се додаваат гравот и пченката и се враќа во рерна уште 10-15 минути.

По желба, кога се додаваат гравот и пченката одозгора може да се искршат јајцата, цели, а не изматени.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 3 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 4 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!