fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Кавијар од бела есетра – 6 милиони денари за еден килограм

Објавено

на

Ако се мислите со што да ги импресионирате вашите гости на вечера, послужете им бел кавијар, со сигурност ќе ги оставите со подзината уста. Поточно, кавијар со злато од редок вид албино есетра што се произведува само на едно место на светот – во фабриката за риба на семејството Grüll во Австрија.

Процесот на производство на овој редок кавијар трае дури 14 до 16 годиниСамиот процес е многу комплициран: кавијарот се вади од рибата, се дехидрира, меле, а потоа се меша со 22-каратно бело злато за јадење, за да се создаде луксузно задоволство.

Белиот кавијар на семејството Грил, може да се најде само во најексклузивните хотели и во домовите на милионери. Ова не е изненадувачки затоа што за еден килограм треба да се издвојат 100.000 евра или околу 6 милиони денари, што ја прави една од најскапите намирници во светот.

Кавијарот од бела есетра се карактеризира со кадифена текстура и нежен вкус на путер. Може да се комбинира со разновидна храна, но најдобро е да го пробате добро разладено со само малку тост и неколку капки врвна вотка.

Како се произведува овој редок кавијар, погледнете на следното видео:

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ ТРЕБА ДА СЕ ЛЕГАЛИЗИРА МАРИХУАНАТА ВО ЗЕМЈАВА?

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!