Поврзи се со нас

Гостивар

Казнети 8 пијани возачи во Гостивар, едниот со 2 промили алкохол во крвта

Објавено

на

Полициски службеници на СВР Тетово од 23 часот ноќеска до 5 часот наутро спровеле уште една од серијата акциски контроли на возачите – дали и колку од нив ги управуваат возилата под дејство на алкохол, во која биле откриени вкупно 16 прекршоци (ТЕ-8 и ГВ-8).

Кај најголемиот број од возачите прекршители биле утврдени до еден и пол промили алкохол во организмот, кај еден во Гостивар до 2 промили алкохол, а двајца во Тетово одбиле да се алкотестираат.

„На сите им се изготвени соодветни поднесоци со парични глоби од 225 до 370 евра во денарска противредност и со заштитна мерка – времено одземање на нивните возачки дозволи од три месеци до една година.“, извести портпаролот на СВР, Марјан Јосифоски.

Секторот за внатрешни работи Тетово повторно со апели до возачите да не ги управуваат возилата под дејство на алкохол и да ја прилагодат брзината според условите на патот. Зашто, со тоа ќе придонесат за сопствената и за безбедноста на другите учесници во сообраќајот, без разлика каде биле и по кој повод прославувале. Ова, посебно се однесува на возачите-почетници на кои им се советува целосно да се придржуваат кон предвидените законски ограничувања за оваа категорија учесници во сообраќајот.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Регионпред 4 минути

Владата на Словенија ќе ги врати парите на граѓаните од казни за прекршување на мерките против Ковид

Македонијапред 1 час

Поради обилни врнежи од снег забрана за камиони и цистерни на патот Гостивар-Кичево

Вестипред 1 час

Од денес почнува Божиќниот пост

видео емисиипред 13 часа

Емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ – Гостин: Живка Матевска | ПЕНЗИОНЕРИ

Македонијапред 15 часа

Се поголем интерес кај македoнските граѓани за работа во Словенија

Гостиварпред 17 часа

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 18 часа

Доделени наградите од Конкурсот по повод Светскиот ден на штедењето, наградена и ученичка од Гостивар

Гостиварпред 18 часа

ФОТО ВЕСТ од Гостивар: Малку снег, многу радост за децата

Македонијапред 19 часа

Минимално поевтинуваат бензините и дизелот

Животпред 4 недели

Дворот на Василески во Гостивар е рај за очи и душа! Уникатно катче кое дише со љубов и внимание

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Пензионерите во Гостивар учеа како самостојно и безбедно да користат интернет

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 4 недели

ОВР Гостивар лиши од слобода 3 лица под сомнение за дивоградба

Гостиварпред 3 недели

Полицијата на средба со ловечките друштва од Гостивар, Чегране и Врапчиште

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена