Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!  • Дата: 16/05/2019 | 10:43

Казнети дваесетина возачи во Гостивар поради брзо возење

Сообраќајната полиција вчера (15 мај) во периодот од 11 до 18 часот, на гостиварското подрачје спровела засилена акциска контрола на брзината со која се движат возилата во и надвор од населено место.

Според информациите од Секторот за внатрешни работи, биле откриени дваесетина прекршоци, односно пречекорување на максимално дозволената брзина. Најголемиот број од пречекорувањата,  вкупно 14, биле од 30 до 50 километри на час, четири возачи возеле од 50 до 70 километри на час над дозволеното, а тројца дури над 70 километри на час.

Откриените прекршоци во контролата заокружени се со 18 мандатни, две прекршочни платни налози и една писмена опомена.

Контрола имало и во тетовско, каде откриени се вкупно 23 прекршоци, од кои 10 во и 13 надвор од населено место. Најголемиот број од нив (18) биле пречекорувања на брзината за 10 до 50 километри на час.

Брзото возење е најчестата причина за сообраќајни несреќи во полошкиот регион.

Напишете коментар