Поврзи се со нас

Гостивар

Казнети над 3.000 лица за брзо возење на гостиварското подрачје годинава

Објавено

на

Од почетокот на годинава на гостиварското подрачје биле изречени 3.161 мерка за пречекорување на максимално дозволената брзина при редовните и засилени контроли за брзина со која се движат возилата во и надвор од населено место.

Секторот за внатрешни работи Тетово информира дека пропишаната брзина најчесто се пречекорувала на автопатот Гостивар-Тетово-Скопје, но и на околните регионални патишта.

„Често пати пречекорувањето било над 50  и над 70 километри на чад над дозволеното. На сите прекршители изготвени им се законски предвидените поднесоци и тие ќе се соочат со парични глоби од 45 до 400 евра во денарска противвредност, зависно од големината на пречекорувањето. На екстремно брзите возачи времено ќе им бидат одземени и нивните возачки дозволи од три месеци до една година“, вели портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифоски.

Секторот за внатрешни работи Тетово и во наредниот период ќе продолжи со контроли за брзина.

„Дотолку повеќе што токму пребрзото возење беше и остана најчестата причина за случување на сообраќајни несреќи со најтешки последици, со загинати или тешко повредени лица. Токму затоа, уште еднаш се апелира до возачите и посебно до оние со помал возачки стаж да ја прилагодат брзината според условите на патот, да не престигнуваат на забранети и непрегледни места и да не консумираат алкохол или наркотични средства кога седнуваат зад волан. Зашто, во спротивно ја доведуваат во сериозен ризик сопствената и безбедноста на другите учесници во сообраќајот“, информира Јосифоски.

Во неделата и понеделникот СВР Тетово бележи две сообраќајни несреќи со смртни случаи при излетувања од коловозните ленти.  Во двете несреќи, загинаа 18 годишници од Чегране и Синичане.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 9 часа

ИНТЕРВЈУ со Анастасија Јосифовска од Гостивар, студент на магистерски програм за медиумски комуникации во Словенија

Спортпред 11 часа

Второ издание на „МТБ Маврово 2024“ – Планинска авантура за сите љубители на МТБ велосипедизмот

Македонијапред 12 часа

Мицкоски го достави предлогот за новата влада во Собрание, најави бескомпромисна борба со криминалот

Гостиварпред 12 часа

До крајот на неделава тропски горештини

Гостиварпред 13 часа

Напад од бездомно куче вчеравечер во Гостивар

Спортпред 16 часа

Бостон ги надмина Лејкерси и постави нов рекорд за најмногу титули во НБА

Гостиварпред 16 часа

Тешко повреден пешак во гостиварско по удрар од џип

Македонијапред 17 часа

Електронските уписи во средно од 20 до 25 јуни

Македонијапред 18 часа

Водата во Стар Дојран не е безбедна за пиење поради зголемена содржина на арсен

Гостиварпред 7 дена

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 3 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 4 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Видео емисиипред 1 недела

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 4 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Гостиварпред 6 дена

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена